Detektory kovů Fisher – základy, které musíte o detektorech vědět
Detektor kovů je zařízení, které reaguje na kov a kovové předměty. Funguje na principu změny magnetického pole v dosahu akčního rádia – antény na zařízení. Detektory kovů Fisher jsou nejmodernější digitální přístroje tohoto typu.
více v článku...
Jak fungují a jaké vybírat
Nejjednodušší detektory kovů se skládají pouze z oscilátorů – zařízení, které umožňují kmitavý pohyb, při němž se hodnoty parametrů opakují z cívky, která slouží k vytvoření magnetického pole elektrického proudu a jako elektromagnet vyzařující střídavé magnetické pole. Je-li tedy kus elektricky vodivého kovu v blízkosti cívky, indikují se do něj vířivé proudy, a to vytváří střídavé magnetické pole.
Cívka se používá k měření magnetického pole a malými změnami právě v magnetickém poli pak je detekován kovový předmět. Pokud se chystáte pořídit si svůj první detektor narazíte na dva typy – analogový a digitální. Poradíme vám, jaký vybrat.
Digitální detektory kovů
Digitální detektory používají k detekci kovu pouze zvuk, kdy tón a výška zvuku představují blízkost a druh nalezeného kovu. Díky displeji budete mít k dispozici také bližší informace jako grafy, obrázky a čísla. O případném nálezu tak budete mít lepší představu už při jeho objevení.
Detektory kovů Fisher jsou nejnovější digitální detektory, které mají nízkou hmotnost, skvělé vyvážení a výkon. Na přehledné LCD obrazovce zobrazuje kategorii signalizovaného kovu a zároveň nalezené předměty hlásí ve třech různých tónech:
- basový hluboký tón – značí přítomnost železa
- střední tón – značí materiály jako je alobal, zlato, bronz nebo slitina
- vysoký tón – značí mince z čistých kovů jako měď, stříbro a hliník
Analogové detektory kovů
Analogové detektory nám oznamují přítomnost nějakého předmětu pouze pomocí zvuku. Jsou málo citlivé, a tak amatérským a začínajícím hledačům moc práci neusnadní. Záleží také na terénu, do kterého se chystáte jít hledat – dosah je totiž přímo závislý na typu půdy. Detektor přináší jiné výsledky při hledání v pevné půdě oproti té provzdušněné. Po nějakém čase si sami odzkoušíte, co vám nejvíc vyhovuje.
Hledání pokladů může být hodně zajímavým koníčkem – a s tím správným pomocníkem určitě brzy něco najdete.