Není na světě bylina, aby na něco nebyla – Heřmánek pravý
více v článku...
Není na světě bylina, aby na něco nebyla
Určitě si vzpomeneme na večerníček o krtečkovi, který po celém světě hledal tu správnou léčivou bylinu a nakonec myšku vyléčil „obyčejným“ heřmánkem. Celé tohle martýrium musel absolvovat proto, že mu moudrá sova poradila latinský název této hojně rostoucí bylinky, který zní Matricaria chamomilla L.
![Heřmánek pravý](http://www.aktualitycz.cz.hyperion.blueboard.cz/wp-content/uploads/2016/07/nature.jpg)
Heřmánek pravý
Heřmánek pravý
Kamilka, jak se také lidově heřmánku říká, je hojně rozšířená bylinka nejen po Evropě, ale také Asii, Severní Americe a Austrálii. Nemá vysoké nároky na kvalitu půdy, proto jí najdeme na cestách, úhorech i polích od nížin až po vysočiny.
Sběr
Sbíráme květy a to od května do září. Je důležité nezaměnit heřmánek s velice podobným rmenem. Nejjednodušeji tyto rostliny rozeznáme, když utrhneme jeden květ a podélně ho rozdělíme. U heřmánku pravého bude květní lůžko duté, zatímco rmen ho bude mít vyplněné. Květy sbíráme zhruba třetí (některé prameny uvádějí až pátý) den po rozvinutí. Stejně jako většinu ostatních bylinek i heřmánek sušíme na stinném místě. V případě umělého sušení udržujeme teplotu lehce pod 40°C.
Použití
- Celková regenerace
- Uklidnění nervového systému
- Hojivé účinky
- Protizánětlivé účinky
- Desinfekční účinky
Čaj z heřmánku je velice všestranným pomocníkem při zdravotních potížích. Upravuje funkce trávicího traktu (nadýmání, průjmy, katary), pomáhá při nachlazení a dalších problémech s dýchacím ústrojím, dobře působí při gynekologických obtížích (bolestivá menstruace nebo její poruchy). Heřmánek také můžeme používat zevně. Zatímco mast pomůže především při hemeroidech, obklady nám mohou pomoci s vyrážkami, ošetřením spálenin, zklidněním špatně zhojitelných ran nebo při očních zánětech. Odvar můžeme použít jako kloktadlo při zánětu mandlí nebo dalších zánětech v dutině ústní. Další možností je napařování pleti nad odvarem z heřmánku. To podpoří její prokrvení, které napomůže hloubkovému pročištění. Tato procedura je mimo jiné vhodná pro mladou aknózní pleť.
Pěstování
I heřmánek si můžeme vypěstovat sami. Vhodným místem bude záhonek s propustnou půdou na přímém slunci. Heřmánek vysazujeme už v první polovině října. Jelikož rostlinka potřebuje ke vyklíčení světlo, semena nezahrabáváme, ale klademe na povrch půdy.