5 věcí, za které vás váš dermatolog nepochválí

Spáleniny od slunce, holé hlavy a horní část těla to jsou některé z nich, které vaší kůži zrovna neprospívají. Zvlášť pokud se věnujete běhání.

Běh má spoustu zdravotních výhod, ale je tu také jedna nevýhoda, zejména pokud běháte na delší vzdálenost. Výzkum ukázal, že všechny ty uběhnuté kilometry na slunci zvyšují riziko vzniku maligního melanomu a abnormálních kožních výrůstků, které jej předcházejí.

Existuje jednoduché řešení – opalovací krém. Bohužel velmi mnoho běžců jej nepoužívá. Dle jejich argumentů, buď nenašli ten správný, nebo je pálí při pocení v očích či štípe na kůži. Zeptali jsme se tedy několik dermatologů, jaká poškození kůže u běžců sami sledují.

Loupání kůže díky slunečnímu záření

Řekněme, že trénujete na nějaký jarní maraton a běháte stále ještě v několika vrstvách běžeckého oblečení. V den závodu si zapomenete opalovací krém a když se dostanete do tempa, zahřejete se natolik, že běžíte jen v běžeckém tílku.

Dle dermatologů – velká chyba. Pocení na slunci po dobu 3 a více hodin vás nejen spálí ale také tím zvýšíte riziko vzniku melanomu a jiných kožních nádorů.

Je důležité na to myslet i v případě běžeckého tréninku. Dokonce i když běháte ještě velmi brzo ráno, protože pravděpodobně poběžíte i po východu slunce. Pokud je zataženo, slunce se můžete objevit pouze o něco později.

Takže se namažte krémem s ochranným faktorem, vezměte si klobouk a sluneční brýle sebou bez ohledu na aktuální podmínky.

Nešetřete s opalovacím krémem

Nezapomenout na ochranu proti slunečnímu záření je jen polovina bitvy. Musíte také použít krém s tím správným ochranným faktorem dle informací na obalu. Zvolíte – li krém nebo mléko, znamená to různou konzistenci a vydatnost.

Pokud vám vystačí jedno balení na celé léto, něco není v pořádku. Zatímco ochranné přípravky ve spreji představují určitou alternativu. Pouze když krém vtíráte do pokožky máte jistotu, že jste nevynechali žádné místo na kůži.

Získejte základní opálení

Pokud existuje aspoň jeden mýtus, je to myšlenka že když trochu ztmavnete hned na začátku sezóny, tak vás to ochrání před spálením nebo poškozením kůže později v sezóně.

Myslete na to tak, že ztmavnutí a popáleniny slouží tělu jako určitý poplašný systém, kdy je čas zmizet ze slunce. Jako dermatolog, pokud vidím opálenou kůži, vidím poškozenou kůži. Což pro mě nevypadá vůbec zdravě.

Ještě hůře to pak vypadá, když jste o něco starší. Protože slunce urychluje vývoj linek, vrásek a dalších známek stárnutí na kůži.

Běhání bez trička

Ano vypadá to dobře, zvlášť když předbíháte další běžce na traťi. Ovšem ať už jde o vaši motivaci se ochladit nebo předvést, dvakrát si to rozmyslete, než běžecké tričko sundáte.

Mnoho výrobců již nyní vyrábí speciální běžecké oblečení s ochranou proti slunci. Hledejte na etiketě termín UPF. Dokonce i běžné šortky na běhání nebo tričko poskytuje určitou ochranu, což odpovídá opalovacímu krému s faktorem 8.

Svléknutím se zbavujete i této ochrany. Ve většině případů jste také nepoužili opalovací krém na břiše a zádech, takže je pokožka více náchylná k poškození slunečními paprsky.

Nezapomeňte na hlavu a rty

U mužů s prořídlými vlasy se mohou první nestandardní výrůstky a melanomy objevovat právě na hlavě. Je to obzvlášť nebezpečné místo, protože zbývající vlasy mohou poškozenou kůži ukrýt a pravděpodobně nikdo netráví čas tím, že si prohlíží vrcholek hlavy v zrcadle.

Použijte ochranu proti slunci i v těchto místech, respektive u řidších vlasů si raději vezměte běžeckou čepici. Pokud máte vlasů dost věnujte se okrajovým částem a čelu. Případně použijte kšiltovku, která vás ochrání před slunečními paprsky v očích i na kůži.

Dalším často opomíjeným místem jsou vaše rty. Rty se dokáží spalovat stejně jako kůže. Použijte ochranný krém proti slunci nebo balzám na rty se SPF faktorem. Přihoďte také sluneční brýle, které ochrání vaše oči a kůži kolem před rakovinou a šedým zákalem.

S opalovacím krémem vám sice nepomůžeme ale pokud hledáte kvalitní běžecké oblečení s ochranným faktorem – vyberte si na www.mujbeh.cz

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Press-News.cz

Seznam-Novinek.cz

InternetPressMedia.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Levné ubytování pro studenty

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Chcete přesunout sídlo firmy do Prahy, ale nemůžete si dovolit držet celý rok kancelář? Objevte šikovný nástroj s názvem virtuální sídlo.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz