5 tipů, jak mít dlouho krásné a zdravé zuby
Mít nádherně bílé a zářivé zuby, které jsou navíc zdravé, je sen asi každého z nás. Jak se k nim správně chovat, aby nám do vysokého věku skvěle sloužily a byly stále pevné a odolné?
- Jídelníček
Aby vám zuby zůstaly dlouho krásné a bez kazů, je dobré se vyhýbat cukrům, které jsou pro zuby nepřítelem číslo jedna. Pokud si tedy libujete v bonbonech, čokoládě nebo jiných cukrovinkách, je doporučeno si vždy po jejich konzumaci jít vyčistit zuby. Do svého jídelníčku naopak zařaďte potraviny bohaté na fluor, tedy ořechy, ryby, kravské mléko nebo kakao. Pokud se budete stravovat racionálně, zůstanou vaše dásně zdravé a ordinaci parodontologie dlouho nebudete potřebovat.
- Mezizubní prostory
Většina lidí si zuby čistí jen na viditelných částech. Jídlo se však usazuje také v mezizubních prostorech, které jsou nutné každý den vyčistit. K tomu můžete využít speciální mezizubní kartáčky o různých velikostech, nebo zubní nit. Tyto pomůcky můžete také kombinovat s ústní vodou. Zdravé zuby a především dásně vám udrží speciální roztoky a ústní vody, které obsahují léčivé bylinky jako je řepík lékařský, heřmánek, šalvěj či nátržník.
- Správný kartáček na zuby
Že vás vůbec nenapadlo se pozastavit nad tak jasnou věcí, kterou je kartáček na zuby? Pak vás možná překvapíme, že kvalitu zubů ovlivníte také vhodně zvoleným kartáčkem na zuby. Pokud dáte na reklamu, a koupíte si kartáčky na zuby s různě dlouhými štětinami či s různými kombinacemi štětin a plastových elementů na hlavě kartáčku, můžete se spolehnout, že vaše zuby nebudou nikdy dokonale vyčištěny. Správný zubní kartáček má měkké jemné štětiny, které jsou všechny zastřiženy do stejné, rovné délky. Hlava kartáčku by měla také být dostatečně malá, abyste se s ní dostali na veškerá místa v dutině ústní.
- Barevné potraviny
Pokud si chcete zachovat bílou barvu zubů, vyhněte se dlouhodobé konzumaci černého čaje a kávy, a kouření. Zuby vám zabarvují také citrusy, kapie, kečup nebo sójová omáčka, zkrátka veškeré suroviny, které mají sytou a výraznou barvu. Jestli už na vaší sklovině tyto potraviny zanechaly stopy, pak můžete podstoupit šetrné, ale přitom účinné bělení zubů v zubní ordinaci.
- Technika čištění zubů
Umíte si správně vyčistit zuby? Jelikož i to ovlivňuje dlouhodobě stav vašich zubů. Mnoho lidí si zuby čistí špatně – dře je ze strany na stranu. Při této špatné technice hrozí, že si poškodíte dásně, které by mohly začít ustupovat, a také zubní sklovinu. Správná technika čištění zubů je tedy stírání nečistot a zubního plaku od kořene zubu dolů (u spodních zubů nahoru). Můžete zuby čistit i jemným kroužením, nikdy si však zuby zbytečně nedřete pouze do stran. Pokud si nevíte rady, jak na to, poptejte se odborníků na dentální hygienu.
Dodržujete správně všechny body nebo v některých z nich pokulháváte? Jaké nejčastější chyby v péči o zuby děláte vy?