10 tipů na studium angličtiny a překlady angličtiny

Jeden světový jazyk v životopise dnes vyžaduje každý zaměstnavatel. Většinou je to angličtina na komunikativní úrovni. Pokud za sebou ale nemáte nějaký ten rok v zahraničí nebo jazyk nestudujete od školy, není vždy snadné na tuto úroveň dosáhnout. A když už na tu správnou úroveň dosáhnete, zaměstnavatel vás může hnát ještě výše. Svěří vám obchodní korespondenci, telefonáty se zahraničními partnery a překlady z anglického jazyka. Přitom jediné špatně použité slovíčko může zcela změnit vyznění celé práce! Jazyky jsou zkrátka věda a my jsme dali dohromady několik tipů, které vám usnadní začátky studia angličtiny.

více v článku...

1. Připravte si slovní zásobu

Ať už máte nějakou znalost jazyka nebo jste úplní začátečníci, nikdy nesmíte zapomenout na slovní zásobu. I když nebudete vědět o anglické gramatice nic, slovíčka můžete v dnešní době pilovat stále. Existuje mnoho šikovných aplikací, které si nainstalujete do mobilu a po cestě do práce a z práce můžete poslouchat tu správnou výslovnost, dělat si testy a přiřazovat obrázky. I tento zdánlivě jednoduchý trénink vám poskytne základy jazyka a každý další postup, který zvolíte, bude o to jednodušší.

2. Vyberte si správnou jazykovou školu

Pokud již pracujete na slovní zásobě, je třeba pustit se do gramatiky. Rychlejší způsob, než probírání učebnic, je živý kurz s lektorem. V celé ČR působí řada kvalitních jazykových škol, které nabízejí kurzy angličtiny od úplných začátečníků až po kurzy s certifikovanou zkouškou na konci. Výběr jazykové škole se může zdát jako oříšek, zvlášť pokud žijete ve větším městě. V tomto bodě vám pomohou názory ostatních studentů, kteří již školou prošli. Z jejich referencí zjistíte, jaká je ve škole atmosféra, co se jim líbilo a co jim naopak vadilo na jednotlivých lektorech nebo přístupu školy.

3. Jaká je vaše pokročilost?

Volba pokročilostní skupiny je jasná u začátečníků. U vyšší pokročilostí je ale občas složitější zařadit se do správné skupiny, zvlášť pokud vaše angličtina nějakou dobu stagnovala a potřebujete zopakovat základy. Každá lepší jazyková škola proto pořádá rozřazovací kurzy. Těch se ale mnoho uchazečů lekne, protože slovo “test” zní už od základní školy nebezpečně. V tomto případě jde ale o pomůcku pro výuku angličtiny. Kdyby si škola na začátku nezjistila vaši úroveň, můžete skončit v kurzu s lidmi méně zkušenými než jste vy a poté zbytečně stagnovat. Nenechte se proto odradit.

4. Zkuste si to nanečisto

Reference vám o jazykové škole řeknou mnoho, není ale nad osobní zkušenost. Jinak řečeno, to co jednomu nesedne, může být pro druhého zlatý důl. Pokud tedy nějaký kurz vyberete, neváhejte jít na zkušební hodinu. Osobní kontakt s lektorem vám prozradí vše, co jste chtěli vědět. A pokud vám zrovna tato skupina nebo tento lektor nesedí, nevadí, zkuste prostě další. Do studia jazyka investujete své peníze, takže máte právo si vybírat. Mnoho lidí celý život nesnáší matiku jen proto, že na základní škole nevycházeli s učitelkou. Něco takového by se vám nemělo při studiu jazyka stát.

5. Dejte si reálný cíl

Jakmile už do kurzu naběhnete a jste si jistí, že je to ten pravý pro vás, udržujte se na cestě za svým cílem. Jen tak může chodit do kurzu angličtiny každý. Ale bez konkrétního cíle se vaše aspirace rychle rozplynou. I malé cíle mohou vést k velkým výsledkům a navíc vám pomohou udržet pozornost. Řekněte si například, že se každý den naučíte tři nová slovíčka, nastavte si v mobilní aplikaci upomínku a trénujte. Z dodrženého zvyku budete mít radost a navíc se bude vaše slovní zásoba neustále zvětšovat. Pokud míříte výše a chcete si například udělat certifikát z angličtiny, může vám váš reálný cíl pomoci stanovit váš učitel angličtiny. Nejlépe bude vědět, jak rychle reagujete na novou látku a za jak dlouho budete připraveni na váš vysněný certifikát. Dát si příliš vysoký cíl, který není možné splnit, bude pouze zklamáním a demotivuje vás to v dalším snažení.

6. Naposlouchejte si výslovnost

Učitelé angličtiny, ať už soukromí nebo lektoři kurzů pořádaných jazykovkou, dávají často domácí úkoly. Ne vždy je ale po práci čas a nálada se pouštět do šprtání gramatiky. Pro takové večery je tu mnohem příjemnější forma tréninku. Není totiž nic jednoduššího, než si pustit svůj oblíbený seriál v originálním znění s titulky. Začnete s těmi českými, pochytíte některé fráze a také si naposloucháte výslovnost. Už po jedné řadě seriálů nebo pár filmech zazáříte na lekcích se skvělou výslovností. Stačí jen poslouchat.

7. Angličtina v práci

S tím, co se naučíte na kurzech, si v práci vystačíte. A pokud ne, ozvěte se a nechte svého zaměstnavatele, ať vám přispěje na další, pokročilejší kurz. Pokud po vás chce vyšší úroveň, jistě to pro vás rád udělá. Mnoho zaměstnavatelů pořádá vlastní kurzy jazyka přímo v místě zaměstnání, jako benefit. Pokud máte možnost na takový kurz chodit, využijte toho. Na podobných kurzech je často diskuse přímo o firemní tématice a můžete pochytit mnoho frází i odborných slovíček.

8. Chytré programy pro překladatele

I v zaměstnání budete muset občas sáhnout po slovníku a připomenout si některá odborná slovíčka. Nedoporučujeme ale používat jednoduché online překladače, které často nechápou kontext. Pokud víte, že vás budou v práci čekat časté překlady, je lepší investovat do profesionálního překladatelského softwaru, který si vytváří banku frází a každý další překlad vám výrazně ulehčí. Pro překlady angličtiny existuje řada pomůcek. Od výkladových slovníků až po banky frází.

9. Tlumočení a odborné překlady konzultujte s profesionály

Pokud jste se již dostali se svou angličtinou na takovou úroveň, že vám zaměstnavatel svěří zahraniční návštěvu, buďte ve střehu. Profesionální překladatelé a tlumočníci budou nejlépe vědět, jaké zvláštnosti ve výslovnosti nebo zvyklosti si může taková návštěva ze své země přivést. Je lepší se s překladateli angličtiny poradit, nebo si alespoň na první návštěvu přizvat tlumočníka a pochytit od něj, co se dá. I když jste profesionály ve svém oboru, tlumočníci zase studovali právě kontakt se zahraničními návštěvami a budou vědět, co se sluší i z hlediska zvyků a zdvořilostí. Pokud chcete na návštěvu udělat dobrý dojem, konzultujte s odborníky.

10. Další rozvoj nebo stagnace?

Hlavní je neusnout na vavřínech. Po určité době se dostanete na úroveň jazyka, která vám v dané situaci postačí, přestanete trénovat a také se zlepšovat. Pokud v takové situaci budete, je dobré vrátit se zpět na začátek a ujasnit si svoji motivaci ke studiu jazyka. Vaše angličtina je pro vaše zaměstnání dost dobrá v tuto chvíli, ale bude dost dobrá i pro vaše budoucí směřování? Máte dost obsáhlý slovník, abyste se mohli v práci odborně vyjadřovat, nebo stále používáte zástupné fráze? Vždy je co zlepšovat a opět k tomu stačí pouze malé kroky, jako jsou aplikace v mobilu nebo pravidelný chat s anglicky mluvící kamarádkou.

Ať už jste ve kterékoli fázi studia jazyka, neodkládejte nic na později. Co se odloží, k tomu většinou nedojde a ne každému jdou jazyky do hlavy automaticky. Přejeme mnoho štěstí s tréninkem.

Don: