Splňujete povinnost zaměstnat 4 % zaměstnanců se zdravotním postižením?

Každý zaměstnavatel mající pod sebou více jak pětadvacet zaměstnanců má jisté povinnosti, které je zapotřebí dodržovat. Vedle zajištění bezpečnosti práce a proškolení pracovníků v rámci požární ochrany je zapotřebí splnit povinnost zaměstnat alespoň čtyři procenta osob se zdravotním postižením. Tento bod si můžete odškrtnout ze seznamu například tím, že kývnete na takzvané náhradní plnění.

Co je to náhradní plnění?

Náhradním plněním je myšlen způsob, jak splnit povinnost stanovenou zákonem říkající, že zaměstnavatelé mající pod sebou více jak pětadvacet pracovníků musí zaměstnat alespoň čtyři procenta osob se zdravotním postižením. Je to jakási solidární povinnost, kterou v případě nesplnění je nutné uhradit. Konkrétně se za nesplnění bodu ze seznamu věcí myslí částka vynaložená na OZP putující do státního rozpočtu. Aby se však zaměstnavatel zaplacení částky vyhnul, je možné využít právě zmiňované náhradní plnění.

Tip redakce:  50 milionová investice do výstavby nového výrobního závodu v Tišnově

Tuto službu nabízí například firma Uklidator.cz, která poskytuje úklidové služby jako náhradní plnění v plné zákonné výši.

Splnit povinnost můžete mnoha způsoby

Je zapotřebí konstatovat, že splnit zmiňovanou povinnost je možné vícero způsoby. Již bylo zmíněno, že se může zaměstnat zdravotně postižená osoba (respektive 4 procenta z celkového počtu zaměstnanců by měly tvořit osoby zdravotně postižené). Vedle toho je možné nakoupit výrobky nebo služby od zaměstnavatelů, s nimiž Úřad práce uzavřel dohodu o uznání zaměstnavatele na chráněném trhu práce v platném znění. A v neposlední řadě je zde zmiňovaný odvod částky do státní kasy.

Co se týče posledního zmíněného, částka, kterou je nutné odvádět do státní kasy se musí rovnat dvou a půl násobku průměrné měsíční mzdy za každou nezaměstnanou OZP. V předcházejícím roce 2020 se tak jednalo o částku 87 527 korun.

Tip redakce:  3D lentikulární tisk

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz