Zpracování hutního materiálu: Pálení je tradiční i účinné

 S kovovými výrobky se setkáváme všichni prakticky denně. Neobešly by se bez nich elektrospotřebiče ani konstrukce domů. Jen málokdo z nás si ale dovede představit, jak složitá je cesta materiálu z dolu až do domácnosti. Ruda se nejprve musí zpracovat, většinou ve vysokých pecích. Jenže takto získáme obrovské masy surového kovu, které je třeba dále opracovávat. Zde přichází ke slovu samotná strojírenská výroba – stříhání kovu, řezání, vysekávání, zkrátka klasické dělení hutního materiálu.

Jaké postupy využívá moderní kovovýroba?

Dělení hutního materiálu je definováno jako proces, při kterém se velká masa kovu rozděluje na menší kousky, jež se posléze postupně čím dál jemněji opracovávají. To znamená dostat se po malých krůčcích nejrůznějšími metodami až k výslednému výrobku, což vyžaduje přesnost a zkušenost. Těchto metod existuje celá řada a každá z nich má svá specifika. Zmiňme alespoň ty nejčastější:

  • Pálení kovu – tvarování za pomoci laseru, plazmy nebo kyslíku/acetylenu.
  • Tryskání – povrchová úprava, zbaví materiál mastnoty nebo rzi.
  • Vrtání kovu – tvorba otvorů různé velikosti a hustoty.
  • Rovnání – vyrovnávání deformací materiálu, vzniklých při jiných úpravách.
  • Závitování – tvorba závitů pro pozdější šroubování.

Tvarové pálení materiálu vytváří velmi čisté řezy

Podívejme se blíže na první zmíněnou metodu – patří mezi ty nejklasičtější, používané dlouhodobě. Princip je jednoduchý – za obrovského žáru dochází k přípravě tvarových výpalků, které lze dále zpracovávat. Účinkem vysoké teploty (ovšem nižší, než je bod tání) dojde k rozřezání kovu do výsledného tvaru, což umí moderní přístroje velmi přesně a hlavně čistě. Výpalky mohou vznikat třemi způsoby v závislosti na použité technologii. Nejklasičtější je kyslíkové/acetylenové pálení. To využívá acetylenového plamene, který ohřívá kov na teplotu, za které se v proudu čistého kyslíku spaluje. Nedochází k tavení, ale k čistému oddělení kusů kovu. Další možností je plazma. Tady se využívá takzvaný řezací plyn (kyslík, argon, vodík,…), ve kterém probíhá proud elektronů, jehož účinkem se plyn ionizuje a vzniká plazma. Ta materiál vypálí. Nejnovější technologií je pak laserové pálení, které využívá laserový paprsek. Ten od sebe části kovu oddělí velmi jemně, přičemž řez dosahuje špičkové kvality.

Potřebujete kovové výrobky? Oslovte profesionály

Již ze stručného popisu je jasné, že tohle není proces, který byste zvládli sami bez speciálního vybavení a odborných znalostí. Pokud potřebujete kovové výrobky, jste odkázání na profesionály. Těch je na trhu naštěstí víc než dost. Velmi dobře hodnocená je například firma MSC MetPro a. s., pro níž je právě tvarové pálení (a následné úpravy výpalků) hlavním zaměřením. Pro tento druh práce vlastní firma šest acetylenových, dvě laserová a a dvě plazmová zařízení, s nimiž může pálit kovy až do 200 milimetrů tloušťky a až 13 000 milimetrů délky. Nehledě na to, že tato činnost je téměř stoprocentně přesná, podobně jako následné úpravy. Výhodou společnosti MSC MetPro a. s. je také to, že kromě těchto záležitostí zvládá i dodávky hutního materiálu zákazníkům nebo rozvoz zboží až ke klientům. Tím má navrch před konkurencí, protože poskytuje komplexní služby. Pokud tedy hledáte někoho, kdo pro vás vyrobí speciální součástky, zkuste se zamyslet, jestli by to třeba MSC MetPro a. s. nezvládla.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz