Pokud hledáte novou práci, měli byste si dát záležet na životopisu. Je vaší prezentací a můžete ho vyšperkovat k dokonalosti, čímž šance zvýšíte, ale také si uzavřít cestu, pokud je napsaný špatně.
více v článku...
Přehlednost a správná délka
Personalisté věnují každému životopisu a profilu uchazeče jen omezenou dobu než se rozhodnou, koho zařadit do užšího výběru. Musí tedy být přehledný, důležité věci zvýrazněny, napsaný čtivě, gramaticky správně a pokud možno stručně. Dnes se preferuje životopis strukturovaný, ve kterém se lépe orientuje a nemusíte si dávat práci se složitými a rozvitými větami. Délka by neměla přesáhnout rozsah A4, a pokud ano, musí k tomu být pádný důvod, například rozmanitá praxe, kterou je potřeba detailně popsat. Rovněž by ale neměl být ani přehnaně krátký.
Relevantní údaje
Údaje v životopisu musí být relevantní pozici, o kterou se právě ucházíte. Neznamená to pozměnit pravdu, ale třeba i vynechat nebo jen okrajově zmínit to, co je pro personalistu v dané chvíli zcela zbytečné a zaměřit se na to, co s pracovním místem souvisí. Proto se může stát, že bude třeba životopis trochu poupravit, něco vypustit a něco naopak více rozvinout pokaždé, když jej zasíláte. Rozhodně si ale nevymýšlejte a nelžete.
Vstupní dveře k pohovoru
Průvodní dopis a životopis spolu s reprezentativní fotografií se mohou stát vaší vstupenkou k pohovoru, nic jiného vás v danou chvíli nereprezentuje. Životopis vás musí představit, shrnout vaše vzdělání, pracovní zkušenosti, praxi a dovednosti. Personalista by měl získat určitou představu, čím byste právě vy mohli být pro firmu přínosem. Pozor na gramatické chyby, překlepy a nevhodné fotografie, ty dokážou nasměrovat životopis přímo do koše.
Registrace u personální agentury
Při registraci u personální agentury Žirafa, která je mimochodem zdarma, budete také potřebovat životopis. Pokud hledáte práci sami a ne a ne uspět, je možná na čase se na tuto personální agenturu obrátit a zvýšit tak možnost, že se k vám dostane nějaká zajímavá nabídka zaměstnání.