O atopickém ekzému se toho napsalo hodně, ale přesto si mnoho nemocných stále myslí, že veškerá péče o atopickou kůži spočívá v jejím neustálém promazávání. Naopak – lidé trpící atopií by měli dodržovat několik základních pravidel. Pokud trápí suchá či popraskaná kůže i vás, vezměte si následující doporučení k srdci.
Promazávání kůže je samozřejmě naprostým základem. Buďte však opatrní při výběru vhodného krému. Vyvarujte se produktů s obsahem alkoholu, parabenů a parfemace. Naopak zalovte v nabídce speciální kosmetiky určené pro osoby se suchou až atopickou pokožkou.
Mnoho dermatologů se shoduje na tom, že atopik může pokožku promazávat i vepřovým sádlem, protože má neutrální povahu a kůže ho dobře snáší. Ovšem nic pro vegetariány a vegany!
Zásady zdravé hygieny
Atopická pokožka špatně reaguje na delší koupele. Podle odborníků je proto vhodné omezit máčení na nezbytné minimum, a to především v zimě. Kromě chloru kůži nesvědčí ani vysušovadla v podobě běžných mýdel a sprchových gelů.
Koupání může ekzematik vyřešit tak, že si na postižená místa aplikuje speciální olej, který na kůži vytvoří ochranný film.
Kompletní koupel by měl člověk s atopií absolvovat nejvýše jednou za tři dny. To se samozřejmě netýká lidí, kteří se během dne nadměrně potí (např. sportovci). Měli by dodržovat následující pravidla:
- koupat se cca 3 – 5 minut,
- používat kosmetiku na atopickou pokožku,
- po koupeli kůži nedrhnout, ale jemně osušit,
- nesprchovat se horkou vodou (max. 35 °C).
Co by atopik (ne)měl jíst?
Ekzém se může objevit bezprostředně po konzumaci určité potraviny, a to především u dětí. Žádný seznam konkrétních potravin však neexistuje, protože lidé reagují individuálně. Atopikům tak nezbývá, než svou kůži pozorovat a vypátrat potravinu, která u něj funguje jako spouštěč. Může se jednat například o kiwi, ořechy, kakao, mléko a mnoho dalších potravin.
Obecně je vhodné vyřadit z jídelníčku potraviny s obsahem chemických látek a konzervantů. Na kůži se může negativně projevit i nadměrná konzumace alkoholu a kouření.
Co by atopik (ne)měl dělat?
Je třeba se smířit s tím, že pokud má být citlivá kůže v klidu, musí se atopik vyhýbat určitým chemickým látkám. A právě to mu může výrazně komplikovat život, neboť se nachází např. V čisticích prostředcích a na některých pracovištích.
Zamezení styku s agresivními látkami lze pomocí rukavic. Vždy by se mělo jednat o dva druhy: nebarvené rukavice z bavlny a na nich klasické gumové rukavice. V případě použití pouze gumových rukavic se ruce zapaří, což dá pokožka náležitě najevo.
Atopik by se neměl pohybovat v prašném prostředí a pozor si musí dát také na přímé sluneční paprsky.