Život s atopickým ekzémem je složitější, ale dá se to zvládnout

O atopickém ekzému se toho napsalo hodně, ale přesto si mnoho nemocných stále myslí, že veškerá péče o atopickou kůži spočívá v jejím neustálém promazávání. Naopak – lidé trpící atopií by měli dodržovat několik základních pravidel. Pokud trápí suchá či popraskaná kůže i vás, vezměte si následující doporučení k srdci.

Promazávání kůže je samozřejmě naprostým základem. Buďte však opatrní při výběru vhodného krému. Vyvarujte se produktů s obsahem alkoholu, parabenů a parfemace. Naopak zalovte v nabídce speciální kosmetiky určené pro osoby se suchou až atopickou pokožkou.

Mnoho dermatologů se shoduje na tom, že atopik může pokožku promazávat i vepřovým sádlem, protože má neutrální povahu a kůže ho dobře snáší. Ovšem nic pro vegetariány a vegany!

Zásady zdravé hygieny

Atopická pokožka špatně reaguje na delší koupele. Podle odborníků je proto vhodné omezit máčení na nezbytné minimum, a to především v zimě. Kromě chloru kůži nesvědčí ani vysušovadla v podobě běžných mýdel a sprchových gelů.

Koupání může ekzematik vyřešit tak, že si na postižená místa aplikuje speciální olej, který na kůži vytvoří ochranný film.

Kompletní koupel by měl člověk s atopií absolvovat nejvýše jednou za tři dny. To se samozřejmě netýká lidí, kteří se během dne nadměrně potí (např. sportovci). Měli by dodržovat následující pravidla:

  • koupat se cca 3 – 5 minut,
  • používat kosmetiku na atopickou pokožku,
  • po koupeli kůži nedrhnout, ale jemně osušit,
  • nesprchovat se horkou vodou (max. 35 °C).
Tip redakce:  Neinvazivní prenatální vyšetření Prenatal SAFE

Co by atopik (ne)měl jíst?

Ekzém se může objevit bezprostředně po konzumaci určité potraviny, a to především u dětí. Žádný seznam konkrétních potravin však neexistuje, protože lidé reagují individuálně. Atopikům tak nezbývá, než svou kůži pozorovat a vypátrat potravinu, která u něj funguje jako spouštěč. Může se jednat například o kiwi, ořechy, kakao, mléko a mnoho dalších potravin.

Obecně je vhodné vyřadit z jídelníčku potraviny s obsahem chemických látek a konzervantů. Na kůži se může negativně projevit i nadměrná konzumace alkoholu a kouření.

Co by atopik (ne)měl dělat?

Je třeba se smířit s tím, že pokud má být citlivá kůže v klidu, musí se atopik vyhýbat určitým chemickým látkám. A právě to mu může výrazně komplikovat život, neboť se nachází např. V čisticích prostředcích a na některých pracovištích.

Tip redakce:  EGCG: Epigalokatechingalát v zelenom čaji Matcha. Čo to vlastne je a čo nám dokáže ponúknuť?

Zamezení styku s agresivními látkami lze pomocí rukavic. Vždy by se mělo jednat o dva druhy: nebarvené rukavice z bavlny a na nich klasické gumové rukavice. V případě použití pouze gumových rukavic se ruce zapaří, což dá pokožka náležitě najevo.

Atopik by se neměl pohybovat v prašném prostředí a pozor si musí dát také na přímé sluneční paprsky.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz