Zimní pneumatiky – kdy je vhodná doba na přezutí?

Pomalu, ale jistě se blíží zima a s tím i řadu starostí a povinností. Jednou z takových povinností je i výměna letních pneumatik. Od kdy je tedy zapotřebí mít přezuto, kdy se objednat do patřičného servisu nebo jak poznat kvalitu opotřebovaných pneumatik? To vše se dočtete v tomto článku. Na podzim nastává doba, kdy je potřeba naše auto připravit na nadcházející období. To znamená, že je nutné vyměnit sezónní pneumatiky.

zimní pneumatiky

Od kdy zimní pneumatiky?

Zákon pro Českou republiku udává, že by vozidla měla být přezuta v období od 1. listopadu do 31. března, pokud lze předpokládat nebo se lze na vozovkách setkat s vrstvou sněhu, ledu a námrazy. Kromě zákonu však hraje svou roli také dlouhodobá předpověď počasí.

Hlavním impulsem pro výměnu pneumatik by měla být teplota 7 oC. Tato teplota se udává, protože letní pneumatiky jsou uzpůsobeny pro provoz při vyšších teplotách. Pokud však teplota klesne pod 7 oC, může dojít k problémům. Nejenom, že se vozidlu s letními pneumatikami prodlužuje brzdná dráha, ale také se automobil stává nestabilním v zatáčkách.

Tip redakce:  Jak probíhá montáž garáže?

Kdy nevyjíždět bez zimních pneumatik?

Jak už bylo výše zmíněno, kromě zákonu hraje podstatnou roli venkovní počasí. Řidiči by neměli bez zimních pneumatik vůbec vyjíždět, pokud:

• je venkovní teplota pod + 4 oC

• mrholí nebo prší při nízkých teplotách

• sněží

• jsou silnice posypány solí

• je na mostních konstrukcích 0 oC

• je předpověď počasí nepříznivá

 

Nákup a výměna pneumatik

Mnozí řidiči budou na zimní sezonu potřebovat pneumatiky nové. Pokud tedy i Vy máte v plánu kupovat nové pneumatiky, rozhodně nekupujte kvůli nižší ceně pneumatiky ojeté. Vyvarujte se také koupi příliš levným a nekvalitním pneumatikám dovezených z Číny, mohou být nebezpečné, nebo pneumatikám celoročním.

Tip redakce:  Kvalitní garážová vrata

Při výměně pneumatik máte dvě možnosti – přezout si pneumatiky sami nebo odvézt automobil do patřičného servisu. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, berte v potaz, že nejste sami, kdo si chce nechat vyměnit letní pneumatiky za zimní. Proto se objednejte do specializovaného servisu s časovým předstihem. Většina řidičů přezutí nechává na poslední chvíli, a pak se může stát, že veškeré servisy budou plné a vy nestačí svůj vůz přezout včas.

Hloubka dezénu

Dezén pneumatiky je odborné pojmenování pro její vzorek. Díky tvaru dezénu lze poznat, zdali se jedná o pneumatiku letní nebo zimní. Hloubka dezénu bývá u nových pneumatik kolem 7 – 8 mm. Minimální výška dezénu je stanovena zákonem. Vozidla do 3,5 tuny musí mít zimní pneumatiky s hloubkou dezénu minimálně 4 mm a u automobilů nad 3,5 tuny alespoň 6 mm.

Koupě zimních pneumatik

V případě, že zjistíte, že Vaše pneumatiky nesplňují minimální rozměr hloubky dezénu, bude zapotřebí pořídit zimní pneumatiky nové. Při výběru se zaměřte hlavně na známé a osvědčené značky. Jen tak máte jistotu, že si kupujete opravdu kvalitní a bezpečné pneumatiky. Mezi prověřené značky se řadí např. zimní pneumatiky Barum nebo zimní pneumatiky Continental, které patří k nejprodávanějším pneumatikám.

Tip redakce:  Co je nového v mytí aut?

Kdy se objednat na přezutí?

Mnoho řidičů tuto povinnost ponechává na poslední chvíli, a pak musí čekat delší dobu na přezutí. My doporučujeme objednat se do specializovaného servisu co nejdříve. S blížícím se koncem října se zájem o přezutí zvyšuje. Největší zájem bývá poslední týden v říjnu, kdy si lidé chtějí stačit výměnu před 1. listopadem.

Přezutí pneumatik

Ať už se jedná o přezutí zimních nebo letních pneumatiky, tyto pneumatiky se musí montovat čisté a nepoškozené. Před jejich přezutím je zapotřebí ještě zkontrolovat plášť pneu ráfek a ventil, zdali nemají nějaké vady.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz