Žárlivost – do jaké míry je v normě?

Žárlivost – do jaké míry je v normě?

 

Žárlivost – téma, o kterém byly popsány už stohy papíru, ale ruku na srdce, co jste si z nich odnesla? Je žárlivost problém? Nebo platí, že kdo nežárlí, nemiluje? Svůj názor na žárlivost vám teď prozradí psycholog a manželský poradce Petr Šmolka.

muz-cholerik

„Kdo nežárlí, nemiluje!“. Opravdu je jen pár výroků, za které by se mělo bez výstrahy střílet; ten úvodní však mezi ně zcela jistě patří. Abychom si ale rozuměli, ona není žárlivost jako žárlivost.

Zřejmě jen sotva by kteroukoli z vás uspokojovalo soužití s partnerem zcela netečným. Jak by vám asi bylo, pokud by vás přistihl ve vášnivém objetí s nějakým cizím mužem, a jen tak na půl úst pronesl: „Ty, hele, až si to tady vyřídíš, tak se stav doma, já zatím něco přemáchnu, mohla bys mi pak pomoct s věšením“.

Tip redakce:  Jakou ženu chtějí mít muži doma? Krásku, rodinného typu, co ráda sex

Pokud by to z jeho strany byla jen póza, budiž! Ono opravdu není snadné se v podobné situaci zachovat nějak moc inteligentně. Pokud byste však měly oprávněný pocit, že mu jde hlavně o to věšení, pak už půjde asi o tak masivní absenci žárlivosti, že ji jen těžko odlišíte od nezájmu. Čímž chci naznačit, že i běžný partner si může někdy zažárlit. Když má nezpochybnitelný důvod.

Chorobný žárlivec – co s ním?

Chorobný žárlivec však žádný důvod nepotřebuje. On je apriori o vaší proradnosti přesvědčený. Sice pátrá (lustruje mobilní telefon, provádí pravidelnou inventuru obsahu vaší kabelky, v nedůstojném převlečení vás sleduje…). Když vám však na nic nepřijde, nikdy to pro něj není důkazem, že pátral zbytečně, ale dokladem toho, že pátral málo.

Tip redakce:  Co dát svému milému k Valentýnovi

Je zcela nesmyslné se jej snažit uchlácholit, případně přistupovat na jeho hru s názvem „Neprovokuj a já nebudu žárlit!“. Budete se cítit jak štvaná zvěř a stejně nic nezachráníte. Je s to žárlit i ve chvíli, kdy vás má 24 hodin denně doma po zámkem a hlídá vás po zuby ozbrojen („Nic mi neříkej, stejně vím, na co myslíš, kouká ti to z očí!“).

Mýty o žárlivosti

Se žárlivostí se pojí i některé další mýty, nejen ten z úvodu našeho dnešního povídání. Často se můžeme setkat i s názorem, že ve vztahu žárlí ten, kdo je citově závislejší. Paradoxně však i opak může být pravdou. Existuje totiž něco, čemu by se dalo říkat žárlivost majetnická. Pak jsme s to žárlit i na někoho, kdo je nám v zásadě docela lhostejný. Až na to, že jej chceme ovládat a vlastnit.

Tip redakce:  Životní vzpomínka

Žárlivost patří mezi nejzávažnější choroby jakéhokoli vztahu. Je sice léčitelná; ovšem jen za předpokladu, že se „nemocný“ skutečně léčit chce. Což je jev, který nastává zhruba stejně často, jako třeba souběžné zatmění měsíce i slunce.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz