Zamlžují se vám brýle při nošení roušky? Víme, jak tomu předejít

Nosit roušku není příjemné. Ještě nepříjemnější je ale nosit roušku a brýle, které se zamlžují. Nemusí to ale být pravidlem a zamlžování se dá celkem snadno předejít. Máme pro vás pár triků. Zkuste je a zjistěte, který bude fungovat právě pro vás. 

Zdroj: Pixabay


Noste roušku, která vám dokonale padne

Pokud se vám v roušce brýle zamlžují, je nejpravděpodobnější, že vám rouška nesedí dobře. Je zvlášť důležité, aby rouška dokonale těsnila hlavně kolem nosu. Pokud budou její okraje co nejlépe přiléhat k nosu, máte vyhráno. Zamlžování způsobuje teplý vzduch, který vydechujete a který uniká přes okraje roušky. Správně by ale měla rouška těsnit tak, abyste dýchali jen přes ni a nikoliv přes okraje. V takovém případě postrádá svoji účinnost. 

Pomůže tvarovatelný drátek 

Pokud vám rouška dobře nesedí, doporučujeme do ní všít tenký drátek na okraji, který přiléhá k nosu. Stačí kancelářská sponka, vázací drátek na květinové vazby nebo třeba plastem obalený drátek, který dostanete k mikrotenovým sáčkům na mražení. Jen si dejte pozor na ostré okraje. Ty doporučujeme na koncích zahnout do smyčky, abyste se o ně nezranili. Drátek si vymodelujte podle nosu a vzduch nemá kam unikat.  

Zdroj: Pixabay


Nasaďte si roušku vysoko

Vytáhněte si roušku co nejvýš, téměř k očím, Brýle si nasaďte přes roušku. Pokud rouška dobře těsní, máte vyhráno. Pokud si ale posunete brýle příliš nízko, můžete přes ně hůř vidět – to je normální, protože oddálením brýlí od očí se posune ohnisko brýlí a zvlášť u vyšších dioptrií se může lehce změnit hodnota dioptrií, přes které se díváte. Je to ale jen otázka zvyku, než najdete způsob, jak si brýle správně nasadit. 

Přes roušku lépe sedí brýle s kovovými sedýlky

Co to je? Jsou to ty „pacičky“ brýlí, které sedí přímo na nose. Pokud máte vícero brýlí, noste přes roušku ty, které mají kovová sedýlka a na nich silikonové koncovky. Ty se na rozdíl od celoplastových brýlí dají tvarovat. Pokud je víc přimáčknete, můžete je těsně napasovat přes roušku. Můžou vám s tím pomoci v optice.

Používejte čočky

Pokud už čočky používáte, nebude s tím problém. V této situaci ale mějte na paměti, že kapénky se mohou šířit i přes oči a tak si velmi dobře před aplikací čoček vydesinfikujte ruce a dbejte velmi přísně na hygienu. Doporučujeme také nejhygieničtější variantu – jednodenní kontaktní čočky. I po jejich vyjmutí dbejte na dokonalou hygienu rukou a čočky bezpečně zlikvidujte. Nemusíte pro ně ale běhat do optiky – bezpečně a levně kontaktní čočky koupíte v eshopu.

Zdroj: Pixabay

Použijte na skla jar nebo mýdlo

Pomozte si odmaštěním brýlí. Nejdříve je umyjte pod tekoucí vodou a poté na ně kápnete kapičku saponátu na mytí nádobí. Vytvořte pěnu, rozetřete a nechte působit. Po chvíli ji opláchněte proudem teplé (nikoliv horké) vody do čista. Brýle nechte volně uschnout. Neutírejte je. Podobně můžete použít na čisté, umyté brýle mýdlo – udělejte na sklech kříž suchým mýdlem a rozetřete. Mýdlo utvoří neviditelný film, který bude zabraňovat zamlžování. Buďte ale přitom velmi opatrní, abyste si mýdlem nepoškodili povrch skel.

Kupte si speciální sprej nebo utěrky proti zamlžování brýlí

Existuje speciální sprej nebo utěrky proti zamlžování brýlí. Seženete je třeba v Axis Optik Jedno balení stojí něco mezi 100 až 200 Kč a podle objemu vydrží až asi na 100 použití. Některé tyto přípravky proti zamlžování jsou na bázi nanotechnologií a fungují velmi dobře. Zabraňují zamlžování, ale rovněž usazování nečistot na povrchu brýlí. Brýle pak stačí takto ošetřit jednou za několik dní. Nezpůsobují alergii a hodí se na všechny brýle. U těch s antireflexní úpravou je ale proti zamlžovací efekt o něco nižší. 

Pořiďte si speciální vrstvy na brýlová skla

To platí pro případ, že si právě pořizujete celé nové brýle nebo alespoň nová skla. Nebo na to alespoň nezapomeňte, až si budete pořizovat brýle v budoucnu. Existují skla s tzv. hydrofobní úpravou. To znamená, že jejich povrch odpuzuje vodu, páru a nečistoty. Hydrofobní technologii vám nabídnou v optice při objednávání nových skel. Jsou označena různě, např. Anti-Fog, Lotus a podobně. 

Náš tip: Ať už se vám brýle zamlžují nebo ne, nezapomínejte na jejich hygienu i údržbu. V časech pandemie i kdykoliv jindy udržujte své brýle v čistotě, na brýle si zbytečně nesahejte a po příchodu domů je opláchněte saponátem a teplou vodou a nechte volně uschnout. Teprve pak je ošetřete nebo vyleštěte.

Don: