Za tragický pracovní úraz může mnohdy zanedbání BOZP

Patrně nejčastěji končí úrazy na pracovišti invaliditou, nákladnou a dlouhodobou rekonvalescencí, bohužel mnohdy i smrtí. Smrtelných úrazů se v České republice ročně stane až stovka. Pracujete také v rizikovém zaměstnání? Neopatřil váš zaměstnavatel veškerá potřebná zabezpečení, aby se během pracovního výkonu nic nestalo?

Mnoho malých firem bohužel velmi často na tento fakt hřeší. To neznamená, že sestává-li firma pouze z několika zaměstnanců, kteří pracují většinou na dohody, mají kratší úvazky, že se jich netýkají otázky, jako jsou Bezpečnost práce a BOZP. Bezpečnost a ochrana zdraví při práci se vztahuje úplně na všechny. Je úplně jedno, zda má zaměstnavatel jednoho nebo více zaměstnanců, ani v jakém oboru společnost podniká. Záleží samozřejmě na množství rizik, zda se v dané firmě skladují a používají chemické látky, pracuje se v hlučném či velmi prašném prostředí, používají se technická zařízení, vykonávají se práce ve výškách apod. Ovšem i na drobné firmy zabývající se kupříkladu administrativou se vztahují povinnosti školení o bezpečnosti práce.

Tragické úrazy s následkem smrti za rok 2015

Minulý rok byl dle statistik nejtragičtějším za poslední tři roky. Jen pro srovnání: v roce 2014 zemřelo tragicky na pracovišti 108 zaměstnanců a v roce 2013 to bylo celkem 113 a loni 123 pracovníků. K nejohroženějším pracovištím se řadí silnice, sklady, průmyslové prostory, staveniště, výroba. Mezi časté úrazy patřily dopravní nehody a pády z výšky.

BOZP

BOZP

Zaměstnavatel nese plnou odpovědnost

Stát se může cokoliv. U tragických nehod se zkoumají různé aspekty. Zda šlo o chybu a porušení povinností, špatná informovanost o bezpečnosti práce, vhodné pomůcky, kvalitní prověřená technika a mnoho dalších okolností. Veškeré nároky jako náhradu za ztrátu výdělku, léčebné výlohy, bolestné mohou být uplatněny vůči zaměstnavateli. Pokud zaměstnanec určitou práci vykonávat nechce, protože by mohl být zraněn, může tuto skutečnost oznámit zaměstnateli – to vše a mnohem více se dozvíte od společnosti Extréria, která zodpoví veškeré vaše dotazy ohledně bezpečnosti práce.

logo

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz