Vyplatí se stále investice do nemovitostí?

Investování do nemovitostí patří stále mezi populární způsoby, jak zhodnotit svoje finance, a to přibližně v rozmezí 3 až 5 %. Vyplatí se tento způsob stále i v roce 2017? A jaké jsou prognózy do budoucna?

Menší byty jako vhodná investice

Takováto investice je stabilní, dlouhodobá a v případě potřeby se též vyznačuje i snadnou likviditou. Nemovitost patří k nejlepším uchovatelům hodnoty a finance jsou v bezpečí.

Investovali jsme podle průzkumů tímto způsobem hojně i v loňském roce. Hned každý čtvrtý byt se prodal jako investiční. Nejčastěji to pak byly byty o dispozici 2+kk. Dokonce plná čtvrtina Čechů hodnotí tento způsob investování jako dobrý nápad. Navíc ceny nájmů již od roku 2016 díky příznivé ekonomické situaci narůstají. Dá se rovněž předpokládat, že investice do menších bytů se vyplatí i dále, bez ohledu na to, jaká situace bude na trhu. O menší byty, především pak těch v prestižních čtvrtích, panuje totiž stálý zájem.

Pokud máte zájem o investiční nemovitost, neměli byste v současné době příliš váhat. V letech 2015 a 2016 jsme mohli pozorovat poměrně prudký růst cen nemovitostí, v současnosti dochází spíše ke stagnaci. Je to především z toho důvodu, že stav české ekonomiky, respektive v tomto případě růst, závisí na exportu do Německa. A ani nárůst německé ekonomiky analytici minimálně do konce letoška neočekávají.

Zájem je i o luxusní nemovitosti

Byť dominují spíše malé byty, protože silnou skupinou zájemců jsou zejména mladí lidé, bonitnější klienti volí vložit finance do luxusních nemovitostí. A to i navzdory tomu, že celosvětově podobný trend dle dostupných analýz spíše slábne. Opět se jedná o spolehlivě uložené prostředky, ceny bytů v atraktivních lokalitách neklesaly nijak výrazně ani v dobách finanční krize. Z tohoto hlediska pak pochopitelně zůstává dominantním hlavní město a jeho bezprostřední okolí, hned v závěsu za ním se drží Brno.

Podle dostupných informaci se v Praze prodá rovnou plná třetina nemovitostí za účelem uložení financí. Ty nejdražší byste pochopitelně našli v historickém centru. Zde ale naopak k prudkému zdražování dochází. Za 1 m² tak může potenciální zájemce zaplatit i 400 000 Kč.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz