Výběr kvalitního navijáku neberte na lehkou váhu

Správný výběr dobrého a spolehlivého rybářského navijáku může být i pořádná věda a není radno jej podcenit. Zvláště dnes, kdy je trh přehlcen nepřeberným množstvím navijáků různých typů a značek, lišících se mnohdy jen nepatrně vlastnostmi, avšak významně pořizovací cenou. V tomto článku jsme pro vás shrnuli pár užitečných rad a tipů, které by vám měly výběr kvalitního rybářského navijáku usnadnit.

Cena vs. kvalita

Poměr kvality a ceny bývá i u navijáků velice různý, zvláště pak pořizujeme-li naviják od neznámého výrobce či prodejce. Nejdříve bychom si měli rozmyslet, kolik jsme ochotni do takového navijáku na ryby investovat. Pokud toužíme po spolehlivém a solidním společníkovi k našim častým návštěvám vodních břehů, neměli bychom však příliš šetřit.

Zpravidla bychom se měli vyvarovat nákupu mimo specializované rybářské prodejny či e-shopy. Například takový naviják ze supermarketu, neznačkového pouťového prodeje, či cenově lákavý kompletní set, nám to dokáže přímo u vody nepěkně vrátit.

Různé vlastnosti pro různé druhy lovu

Naviják

Naviják

Pokud se nám tedy podaří nezabloudit do pochybných končit trhu s rybářskými navijáky, můžeme se v klidu soustředit na samotný výběr. Nejprve musíme vědět, k jakému typu lovu budeme naviják využívat, tudíž jaké vlastnosti budeme vyhledávat.

Zaměříme se především na rybářské navijáky s pevnou cívkou neboli navijáky smekací. I tento zdaleka nejpoužívanější typ navijáku na ryby se ale dále značně liší s různým výrobcem i model od modelu. A tyto odlišnosti jsou pro nás velice důležité. Při pořizování navijáku bychom tak měli sledovat především:

 

  • Hmotnost navijáku

Výrazně ovlivňuje nejen cenu (dražší navijáky bývají z lehčích slitin), ale i způsob lovu a většinou také kapacitu cívky. Pokud tedy plánujeme klasický lov na položenou, kdy je prut po většinu času ve stojanu, nemusíme se bát pořídit si solidní naviják i s dostatečnou kapacitou vlasce k dalekým náhozům. Pokud naopak s prutem aktivně pracujeme, jak tomu bývá například u přívlače či plavané, zvolíme raději naviják menší a lehčí.

  • Kapacita cívky

Další významný faktor je kapacita cívky.  Některé navijáky se prodávají s náhradními cívkami o různé kapacitě, což umožňuje rychlejší výměnu vlasce a změnu způsobu lovu. Kapacita cívky sama o sobě v zásadě způsob lovu příliš neovlivňuje, pokud si ale chceme pořídit univerzálnější naviják, mělká, střední a hluboká cívka se nám budou hodit. Hluboké cívky jsou určeny především pro již zmíněný lov na položenou s nutností dalekého náhozu, mělké a střední pro lov na plavanou či přívlač.

  • Systém seřizovatelných brzd

Každý naviják má minimálně jednu seřizovatelnou brzdu usnadňující boj s rybou a zabraňující náhlému přetržení vlasce v případě výpadu. Tuto brzdu nalezneme buď jako matici na cívce (přední brzda), nebo na spodní části navijáku (zadní brzda). Tyto 2 typy brzd se od sebe v zásadě moc neliší, rozdíl je především v umístění, výběr proto příliš neovlivňují. Navijáky se zadní brzdou jsou často dodatečně vybaveny tzv. bojovou brzdou, která nám usnadňuje manipulaci s brzdným systémem při souboji s rybou. Speciální navijáky pro lov na položenou mívají i tzv. Baitrunner, který umožňuje rybě odvíjet vlasec z cívky před ještě zásekem. Obě dodatečné brzdy jsou výhodou.

  • Převodový poměr

Významný je i tento faktor ovlivňující rychlost navíjení vlasce (otočka cívky:otočka kliky). Klasicky se setkáváme s poměry 3:1 a 4:1, což znamená asi 40 – 50 cm navinutého vlasce na cívku při jednom otočení kličkou. Sledovat převodový poměr je však důležité zejména pro závodní rybáře. Na plavanou si vystačíme s poměrem i 2:1, na položenou je vyšší rychlost výhodou. Obecně platí, že čím vyšší poměr, tím vyšší rychlost, ale i cena.

 Na závěr je ještě dobré připomenout základní pravidlo každého nákupu. Buďte při výběru navijáku obezřetní, nákup si promyslete a v případě, že si nevíte rady, neváhejte se zeptat. V dobrých rybářských prodejnách a e-shopech, jako jsou např. rybářské potřeby – www.obchodprorybare.cz, vždy najdete aktivní rybáře, kteří vám rádi poradí a neváhají se s vámi podělit o vlastní zkušenosti.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz