V Německu chystají nová pravidla pro motoristy. Tresty budou tvrdší a nekompromisní

Německý ministr dopravy Andreas Schauer nedávno představil návrh novely zákona, která přinese nové dopravní značení, vyšší pokuty pro hříšníky a větší práva pro cyklisty. Pokud k našim západním sousedům pravidelně jezdíte, mějte se na pozoru. Předloha sice čeká na schválení, ale nic nenasvědčuje tomu, že by ji zákonodárci měli zabrzdit. Jejich cíle jsou jasné: zpřehlednění dopravní situace, zvýšení bezpečnosti i větší důraz na zmírnění dopadu dopravy na klima.

K plánovaným novinkám patří například tvrdší postihy za špatné parkování. Konkrétně v pruzích vymezených pro cyklisty a ve druhé řadě, což jsou nešvary, které se rozmohly především v přeplněných centrech měst.

S pokutou do výše až 100 eur a jedním trestným bodem by měli řidiči v budoucnu počítat za vypínání brzdového asistenta. S více než trojnásobnou pokutou, zákazem řízení na jeden měsíc a dvěma trestnými body pak motoristé, kteří neberou ohledy na projíždějící vozidlo záchranářské služby a neumožní mu průjezd uličkou.

Podle dopravního experta Siroty (ÚÁMK) bude prokazování některých přestupků velmi problematické. Brzdového asistenta může řídit bezprostředně před příchodem policisty aktivovat.

Nově se v německých ulicích objeví svislé dopravní značky označující parkovací místa pro elektromobily a sdílená auta. Vodorovné dopravní značky vymezující pruhy pro autobusy a elektromobily pak budou platit také pro vozidla s více než třemi cestujícími (včetně motocyklu se sidekárou a elektrického skútru).

Velké změny se dotknou také chodců a cyklistů, na jejichž bezpečí se v posledních letech v Německu klade mnohem větší důraz než v minulosti. Nová legislativa přesně vymezí vzdálenost, jakou musí řidič dodržet při předjíždění ve městě i mimo obec. Zároveň se objeví dopravní značení, které předjíždění chodců a cyklistů v určitých úsecích zcela zakáže.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz