V ČR žije 3 030 000 dlužníků. Jejich počet však neustále klesá

Podle aktuálních statistik Bankovního a Nebankovního registru klientských informací a České národní banky žije v ČR na 3 030 000 dlužníků. Z toho vyplývá, že zhruba každý třetí občan má nějakou půjčku či úvěr. Počet dlužníků se ale postupně snižuje. Co za to může a na co si půjčujeme nejčastěji? Odpovědi na tyto a spoustu dalších otázek budou součástí následujících řádků.

Dlužníků ubývá, podmínky úvěrů jsou přísnější

Meziroční počet dlužníků se snížil o 27 000 na současných 3 030 000. Může za to zejména lepší finanční gramotnost Čechů, nižší nezaměstnanost, ale i přísnější podmínky pro schválení úvěru.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru totiž bankám i nebankovním institucím nově uložil důkladně prozkoumat aktuální finanční situaci žadatele o půjčku, jeho bonitu, ale především příjmy. Pokud by tak neučinily, může být v konečném důsledku podepsaná smlouva prohlášena za neplatnou.

Ačkoli z portfolií nebankovních společností nevymizely oblíbené produkty jako například půjčka bez registru ani půjčka bez doložení příjmu, společnosti příjmy klienta prověřují.

Nikoli však dokumenty, které jim klient přinese od zaměstnavatele, ale skrze své interní databáze. Pokud dojdou k názoru, že je klient pro společnost příliš rizikový, půjčku mu jednoduše neschválí.

Půjčili jsme si přes dvě miliardy

Aktuální zadlužení občanů v ČR se zastavilo na dvou miliardách. Zhruba 80 % z celkového dluhu ale úzce souvisí s hypotékami a vlastním bydlením. Úroky hypotečních úvěrů byly totiž během minulého roku rekordně nízké.

Stoupat začaly opět až s prvními měsíci roku 2017. Ani nyní však nejsou úroky hypotečních úvěrů nijak přemrštěné. Jejich průměrná výše činila v měsíci dubnu 2,01 %.

Česká národní banka ovšem zpřísnila podmínky pro jejich poskytování a o dalších velmi podobných, ba možná dokonce ještě přísnějších opatřeních i nadále jedná.

Na hypotéku nad 80 % LTV dnes již dosáhne jen málokdo. To samé platí také o nízké úrokové sazbě. Aby však banky nepřišly o klienty, umožňují jim vlastí bydlení financovat prostřednictvím jiných vhodných alternativ.

Počet ohrožených úvěrů klesl

Zadlužení Čechů stoupá od února minulého roku. Zajímavým pozitivem je však skutečnost, že dlouhodobě klesá počet ohrožených úvěrů.

Z celkového počtu jde pouze o dvé procenta, což je pozitivní informace především pro poskytovatele bankovních i nebankovních úvěrů.

Meziročně počet ohrožených úvěrů klesl o více než šest miliard na již zmíněné dvě procenta, což je vůbec nejméně za poslední roky. Jak se bude situace vyvíjet dále, je nyní zatím ve hvězdách.

Redakce Press-News

Doporučuje další zajímavé články na mediích

StyleMag.cz

In-In.cz

GoldBach.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz