Umělé oplodnění – krok po kroku

Umělé oplodnění – to je malý zázrak pro ty páry, které nejsou schopni počít dítě. U dlouhodobé neúspěšné léčby zažívají oba partneři zoufalství. V tomto případě, se stává umělé oplodnění jedinou možností. Díky pokrokům v moderní medicíně se stávají sny skutečností a podle statistik se jeho úspěšnost blíží k čtyřiceti procentům. A dokonce může pomoci i takovým párům, které mají minimální šanci na početí.

sperm-956482_1280

Umělé oplodnění se používá v následujících případech:

  • u některých onemocnění mužů (impotence, hypospadie, nedostatek ejakulace, atd …)
  • anatomické změny děložního čípku
  • Rh-konflikt (imunologických neslučitelnost Rh krevního Rh-negativní matka a Rh-pozitivní plod, který se vyznačuje senzibilizaci v těle matky)
  • chybějící menstruace
  • pokud děložní sekret nepřijímá a bojuje proti spermiím
  • endokrinologické problémy
  • vysoké riziko dědičných onemocnění

Ženy, které byly uměle oplodněné, jsou pod dohledem odborníka z prenatální kliniky. Za normálních okolností, těhotenství a porod probíhá bez komplikací. Anomálie plodu v takových případech se nevyskytují častěji než u jiných těhotných žen. První dítě ze zkumavky se narodilo v roce 1978 (Luisa Brownová narozená v anglickém Bourn Hallua). V Česku se první dítě “ze zkumavky” narodilo 4. listopadu 1982, a to díky gynekologu Ladislavovi Pilkovi a jeho týmu z Fakultní nemocnice Brno se, dnes má mladý muž více jak třicet let. V dnešní době díky oplodnění in vitro se rodí každý rok na světě200 tisíc dětí.

Jak probíhá umělé oplodnění

V první řadě byste si měli vybrat Centrum asistované reprodukce. Velmi dobré výsledky má ostravská klinika Eurofertil CZ, a.s., která se již několik let zabývá léčbou neplodnosti a umělým oplodněním. Již po první konzultaci můžete přistoupit k procesu, který vede k umělému oplodnění.

První krok umělého oplodnění

Umělé oplodnění krok č.1.. Nasazení hormonální léčby – pomocí které se ženské tělo správně nastaví a vyprodukuje více vajíček. Když vajíčka dozrají, jsou připraveny na odebrání.

Druhý krok umělého oplodnění

Uspání pacientky – pod celkovou narkozou se odeberou se ženě vajíčka a lékař se s pacientkou dohodne na množství oplodněných vajíček.

Třetí krok umělého oplodnění

Oplození spermiemi partnera – v dohodnutém čase se vzorek předá lékaři a ten spermie implikuje přímo do vajíčka.

Čtvrtý krok umělého oplodnění

Oplodněná vajíčka zůstávají v klinice, kde dochází k jejich kultivaci a přípravě na další průběh procesu oplodnění. Pokud je vše v pořádku, kultivují se do 5 až 6 dne. Pokud je více kvalitních vajíček, zamrazí se pro případné další umělé oplodnění.

Pátý krok umělého oplodnění

Návrat pacientky na kliniku – vpravení vajíčka do dělohy.

Čekání na výsledky

Následně se čeká, zda se vajíčko ujalo, což se zjišťuje pomocí těhotenského testu.

Těhotenství probíhá normálním způsobem, jakož i při klasickém oplodnění.

V některých případech nemusí dojít k externímu oplodnění vajíčka. Lékař provede tzv. inseminaci a spermie aplikuje přímo do vajíčka v pohlavních orgánech.

Možnost použití cizích spermií

Nikdy se neodebírá přesný počet vajíček určených na zákrok. Vždy se odebere pár z nich i do zálohy, aby byly k dispozici pro případné další umělé oplodnění. V době mezi nimi se nechají zamrazit a v případě prvního neúspěchu se může pokus opakovat. Ovšem vždy je lepší použít čerstvě odebrané vajíčka. Umělé oplodnění se využívá, i když váš partner není vhodným dárcem. V tom případě se využijí vajíčka dárce. Průběh je tehdy zcela identický, akorát se vybere vzorek z databáze.

Ženy by se měly vyhnout možným chorobám, které mohou komplikovat početí a těhotenství. Také je potřeba zjistit přesné datum ovulace. Můžete předat analýzu hormonů nebo koupit test ke stanovení ovulace. Chcete-li provádět inseminaci na vlastní pěst, mějte na paměti, že spermie zachovává svou činnost necelé dvě hodiny. Není možné spermie správně zmrazit a uložit doma.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz