Téma uprchlíků neutichá

Evropská Unie stále řeší otázku přerozdělování uprchlíků. A dalo by se říci, že ji stále řeší bez větších výsledků. Ani dva roky diskuzí a nařízení situaci nevyřešily a vztahy mezi některými členskými zeměmi jsou stále více napjaté.

Výhody, které z přijímání uprchlíků plynou, jsou finanční. Za každého přijatého uprchlíka by daná země dostala 60 tisíc eur. Jedná se tedy o vysoké částky. Naopak za nepřijímání běženců by byly státy finančně postihovány. Aktuálně se hovoří o tom, že každý členský stát, který přijme méně, než polovinu pevně dané kvóty přijde o 60 tisíc eur za člověka. Takto čísla hovoří nyní, o tom jak tomu bude za nějakou dobu se dá, v současnosti pouze spekulovat.

Země, které jsou neustále vystavovány novým přílivům migrantů na svých hranicích, by mohly být zvýhodněny při jejich přijímání. Angela Merkelová vidí cestu ve stabilizaci aktuální situace účinnější ochranou vnějších hranic a také důslednějším bojem proti příčinám migrace. Otázkou je, jak toho chce reálně dosáhnout. Přece jen se téma migrace intenzivně probírá již minimálně dva roky, přesvědčivé výsledky a řešení však stále nepřichází.

Unijní systém rozdělování žadatelů o azyl v minulosti napadlo Slovensko s Maďarskem. Evropský soudní dvůr však tuto žalobu celou zamítl. Ve sporu se konkrétně jednalo o přebírání žadatelů o azyl. Dle programu EU bylo předpokládáno, že si státy EU přerozdělí asi 120 tisíc uprchlíků. Proti bylo Slovensko, Maďarsko, Česká republika a Rumunsko. Slovensko s Maďarskem žádaly od soudu zrušení programu, protože podle nich přerozdělování dle stanovených kvót není řešením migrační krize.

S odstupem času se program jako úspěšný skutečně neukazuje. Přerozdělování oproti očekávání spíše nefunguje a některé státy se zatím ani nezapojily. Mezi ně spadá i Česká republika. Dle vyjádření soudu je však nefunkčnost programu možné vysvětlit mnoha faktory, které nebylo možné zohlednit v době, kdy se program přijal. Jaký vývoj bude mít celá situace je otázkou. Některé země od nepřijímání uprchlíků zřejmě neodradí ani finanční postihy.

2 komentáře od “Téma uprchlíků neutichá”

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz