Snubní prsteny a jejich historie

Snubní prsteny od pradávna symbolizují pouto mezi dvěma lidmi. Navlékání snubních prstenů při svatebním obřadu patří mezi nejstarší tradice. Prsten jako symbolika uzavřeného manželství, je využíván skoro ve všech civilizacích. Jsou krokem ke zpečetění lásky, vyjádření citů i oddanosti obou snoubenců navzájem.

Snubní prsteny

Snubní prsteny měly velmi dlouhou a bohatou historii již z dob Starověkého Egypta, kdy se používaly první prsteny při svatebních obřadech. V Evropě byly papežem Mikulášem I. stanoveny jako povinná součást svatebního obřadu v 9. století. Používaly se zlaté snubní prsteny, ale také ze stříbra, trávy, kovů, kroužků, apod. Od 20. století nosí prsten oba novomanželé. Nosí se od dob Egypta na levém prsteníčku. Věřili, že je tento prst spojen přímo se srdcem.

Snubní a zásnubní prsteny dnes

Snubní a zásnubní prsteny ve starověkém Římě byly vyráběny ze železa, postupně se staly symbolem domova ve kterém bude trávit veškerý svůj čas. Dnes je jejich symbolika vykládána jako  význam věrnosti. Železo nahradily drahé kovy. Nosíme prsteny ze zlata žlutého i bílého, z platiny, s brilianty a drahokamy. Zásnubní prsteny nosily výhradně ženy, zpravidla jsou tyto prsteny opatřeny drahým kamenem, je předáván při příležitosti žádosti o ruku. Po svatbě se snubní i zásnubní prsten nosí spolu. V posledních letech v USA přišel trend, kdy zásnubní prsteny nosí také muži. Výrobci šperků se trendu přizpůsobily a vyrábí i zásnubní prsteny v mužských velikostech.

Při výběru snubního prstenu je potřeba zvolit správnou velikost. Tu vám pomohou určit ve zlatnictvích a klenotnictvích, případně využijete porovnání velikosti současného prstenu nebo za pomoci změření provázkem.

Bohatá nabídka dnešních šperků nám umožňuje vybrat si podle ceny, velikosti, vzhledu i materiálu. Oblíbené jsou prsteny do kterých si snoubenci nechají vrýt jména a datum sňatku nebo motto, které je provází společným životem.

redakce: