Sluneční brýle můžete mít i s dioptriemi

Existuje mnoho způsobů, jak vidět pohodlně s dioptriemi i na jaře a v létě, když byste spíš potřebovali sluneční brýle. Skloubit se dá obojí. A my vám řekneme, jak na to a která varianta je právě pro vás nejlepší.

více v článku...

Nejhorší varianta: bez dioptrií nebo bez slunečních skel

Kompromisy jako přivírání očí bez slunečních skel nebo naopak rozostřené vidění za slunečními brýlemi bez dioptrií určitě nejsou nutné. Proč byste měli obětovat jedno nebo druhé, když můžete mít obojí v jedněch brýlích a vidět ostře, pohodlně a bezpečně. Obzvlášť důležité je to pro řidiče. Pokud mají brýle dioptrická skla, jsou sluneční a mají navíc polarizaci, věřte, že jiná už nebude chtít.

Varianta, co neurazí, ale nemusí vyhovovat každému

Odhlédneme od laserových operací očí a máme tu kombinaci kontaktních čoček a slunečních brýlí. Je to dobré řešení, pokud jste na kontaktní čočky zvyklí. Nejsou ale vhodné vždy a pro každého nebo do jakýchkoliv podmínek. Na potápění nebo šnorchlováni se nehodí. A taky se takhle nedají řešit dioptrie ve slunečních brýlích pro děti. Ty by měly s kontaktními čočkami počkat až cca do 15 let, kdy už s nimi umějí lépe pracovat a oči už jsou na ně dostatečně zralé.

A vítězem jsou…sluneční dioptrické brýle s polarizací!

Jakmile to jen trochu jde, noste sluneční brýle. A pokud potřebujete korigovat byť už jen lehkou vadu zraku, jděte do toho. Noste sluneční dioptrické brýle i tehdy, když není úplně jasno. Oči si odpočinou, uvidíte ostřeji detail a kontrasty a můžete při sportu nebo při řízení rychleji a bezpečněji reagovat.  Hodně totiž záleží na správné barvě. Na léto kdy je spousta světla, je logické, že zvolíte tmavší, sytější zabarvení. K mání jsou ale i světlejší odstíny šedé nebo jiných barev. Do auta nebo na sport do terénu jsou nejlepší sluneční brýle s hnědými skly. Dobře vykreslí červenou a projasní pohled. Naopak nejméně vhodné jsou za volant modré sluneční brýle. Můžou totiž lehce zkreslovat barvy na světlech nebo na značkách a náš mozek má pak trochu těžší práci, abychom si uvědomili detaily a podobné podrobnosti.

Filtr v polarizačních brýlích dokáže zredukovat ostré odlesky světla na minimum a vše je tak díky polarizaci vidět dřív, jasněji a zřetelněji bez oslnivých odlesků. Jak vidíte na obrázku níže, někdy to může znamenat opravdu hodně.  Efekt polarizace je obrovský. Pokud se o polarizaci chcete dozvědět víc, přečtěte si, jak funguje polarizace u brýlí.

Jak dobře vidíte kluka s míčem? Vlevo bez polarizace, vpravo brýle s polarizačním filtrem.

Sluneční brýle pro řidiče nebo sportovní brýle se správnou intenzitou a barvou filtru a správnými dioptriemi jsou prostě pro řidiče stejně důležité jako plná nádrž, dobře seřízené auto a fungující brzdy. Už jen čtvrt dioptrie může v takových situacích pro rychlost reakcí hrát velkou roli. Kvalitní polarizační brýle nejen pro řidiče seženete v dobrých očních optikách, například v jedné z kamenných optik nebo na e-shopu Mister Optic.

Brýle do auta můžou být pěkné, pro parádu, ale především musí být funkční, bezpečné a dostatečně velké. Vyhněte se malým brýlím s malými skly zvlášť na řízení auta nebo k moři a na sníh do hor, kde vám hrozí intenzivnější slunce než za běžného dne.

U slunečních brýlí dbejte také na barvu. Pro parádu volte klidně modré, červené (ty budou letos obzvlášť in) nebo žluté brýle (a to nejenom do mlhy).  Pro řidiče je ale nejlepší barva skel hnědá. Nezkresluje barvy, nejlépe vykresluje kontrasty a detaily a zvýrazňuje barvy. Více o barvách skel u slunečních brýlí.

Dioptrické brýle se slunečním klipem

Je to taková chytrá varianta, se kterou se dá hodně ušetřit. Třeba pokud máte silnější dioptrie a sluneční dioptrická skla by se prodražila. Kupujete si vlastně jen jedny dioptrické brýle, ale k nim dostanete ještě klip se slunečními skly, ve kterém jsou malé magnety. Ten se jen položí zepředu na dioptrické brýle a je hotovo. Je přesně dělaný na daný model obrouček a drží na nich skvěle. Od obyčejných slunečních brýlí je k nerozeznání.

Trendy dioptrické brýle Horsefeathers 3762 PK1 se slunečním klipem

Kam na měření zraku

Pokud ještě neznáte svoje dioptrie, nebo máte pocit, že byste potřebovali přeměřit zrak, můžete zajít k lékaři, kde asi strávíte pár hodin v čekárně, nebo si necháte změřit zrak v optice. Tam už dnes měří zrak stejně dobře a profesionálně jako u lékaře. Měření provádějí optometristé nebo speciálně proškolení optici. Optometristé se vzdělávají ve specializovaném oboru na vysokých školách. Obvykle trvá měření v optice déle než měření u lékaře, kde na to není tolik času a čekárna je plná dalších pacientů. V optice se zrak neléčí, ale pokud optik nebo optometrista odhalí vážnější vadu zraku nebo jiný zdravotní problém, který se projeví právě v očích, doporučí vás do oční ordinace k oftalmologovi. Někdy  dokonce může být měření v optice nevšední zážitek, jako představení v kině. Při měření zraku se používají speciální testy pro vyšetření obou očí současně ve 3D systému PASKAL 3D, který pracuje s televizní obrazovkou a tabletem.

Don: