Rok 2016 a změny v účetnictví i daních

Rok 2016 přináší změnu daňové a účetní legislativy a tím přináší nové povinnosti především pro plátce DPH a zvýhodnění pro zaměstnance. Oproti letům minulým nejsou změny tak rozsáhlé a co víc, některé hrají „obyčejným“ lidem do karet. Jaké změny to jsou a co o nich musíte vědět?

calculator-428294_640

Najdou se i pozitiva!

Příjemnou novinkou je změna v oblasti daňového zvýhodnění dětí. Změna se dotýká druhého a třetího dítěte i dalších. Zvyšuje se daňové zvýhodnění u druhého dítěte na 17 004 Kč ročně a u třetího a každého dalšího na 20 604 Kč.

V roce 2016 dojde ke zvýšení minimální mzdy a současně s tím ke zvýšení dolní hranice příjmu, která je důležitá pro vznik nároku na daňový bonus.

Další změnou je zvýšení slevy na dani v případě, pokud bude dítě umístěno do mateřské školy či jiného podobného zařízení a bude ji pravidelně navštěvovat. Výše této slevy na dani bude maximálně 9 900 Kč/rok za každé dítě.

Rok 2016 přináší 3 důležité změny v oblasti daní z příjmů právnických osob. První z nich se týká investičních pobídek. Společnosti už v případě přeměny nebudou muset vracet investiční pobídku, kterou uplatnili v minulosti. Druhá změna mění způsob nakládání s elektroodpadem ze solárních panelů. Třetí změna se vztahuje na zřizovací výdaje z dlouhodobého nehmotného majetku. Nově není možné položku odepsat z daní. Nevztahuje se ale na zřizovací výdaje zařízení před začátkem roku 2016.

Mezi novinky v oblasti účetnictví patří povinnost podávat tzv. kontrolní hlášení. Tuto povinnost mají nově všichni plátci DPH. Účetní budou muset poslat každý měsíc elektronickou formou hlášení na příslušný finanční úřad. Cílem této novinky je, aby vznikla kontrola nad počtem přijatých a vydaných faktur. Kontrolní hlášení musí firmy posílat jednou měsíčně, podnikatelé (plátci DPH) podle toho, kdy podávají daňové přiznání.

Pokud se potřebujete o změnách v účetnictvích a daních dozvědět více, podívejte se na stránky www.erudica.cz. Najdete zde články, které detailně popisují jednotlivé změny a je možné se zde přihlásit na seminář Novinky v účetnictví a daních pro rok 2015/2016.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Levné ubytování pro studenty

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Chcete přesunout sídlo firmy do Prahy, ale nemůžete si dovolit držet celý rok kancelář? Objevte šikovný nástroj s názvem virtuální sídlo.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz