Rekuperace tepla – pokud ji firmy na Západě budou ignorovat, nemají na globálním trhu šanci

Velké průmyslové objekty v Číně za pomoci rekuperace využívají opětovně 30 % – 40 % tepla, které by jinak bez užitku vypustily do okolí. V USA může rekuperace snížit emise skleníkových plynů v průmyslu až o 20

Rekuperace tepla je jedním z účinných nástrojů snížení emise skleníkových plynů, ke kterému se v rámci Pařížské dohody zavázaly všechny země světa s výjimkou USA, Sýrie a Nikaragui. Podle Amerického energetického úřadu je 50 % tepla vygenerováno provozem průmyslových komplexů v USA vypouštěno do ovzduší jako „odpad“. Opětovné využití tohoto tepla může snížit spotřebu elektrické energie v průmyslu až o 20 % a zároveň tak snížit emise skleníkových plynů o 20 %.

Vzhledem k tomu, že zhruba třetinu poptávky po teplu tvoří v rozvinutých zemích průmysl, představovalo by snížení emise skleníkových plynů v průmyslu značný pokles emisí v jednotlivých vyspělých ekonomikách jako takových, bez nutnosti výrazných změn v energetickém mixu ( i když bez těch to úplně nepůjde).

Realizace zpětného využívání odpadového tepla přitom ukazují, že úspory mohou být nemalé i na straně provozních nákladů průmyslových firem viz níže uvedený příklad úspor společnosti automotive průmyslu.

Příklad spotřeby tepla společnosti z automotive průmyslu

                                                                          Zdroj: 23rd CIRP Conference on Life Cycle Engineering

Při osmihodinovém provozu může firma z tohoto příkladu ušetřit opětovným využíváním odpadového tepla řádově tisíce eur denně a více než jeden milion eur ročně!

Politice „navzdory“

Úspory spojené s opětovným využíváním odpadového tepla jsou natolik významné, že rekuperační jednotky zavádí průmyslové objekty ve všech koutech světa, dokonce i v USA, která coby největší znečišťovatel ovzduší odmítla účast na Pařížské dohodě. Pro podniky je rekuperace výraznou pomocí při zvyšování své konkurenceschopnosti.

Čínské firmy řeší rekuperací výpadky v dodávkách tepla a svou konkurenceschopnost v prostředí rychle rostoucích mezd

Poté, co rekuperaci začaly ve větší míře využívat společnosti v Číně, pro které bylo opětovné využívání tepla jedním ze způsobů snížení své závislosti na nově dodávaném teplu (které bylo v některých oblastech nestabilní), nemají firmy na Západě s globálními ambicemi víceméně na výběr. Pokud nebudou výrazně snižovat své provozní náklady, budou je i na „domácích“ trzích postupně vytlačovat agresivnější konkurenti z Východu, kterým se sice snižuje prostor konkurence levnou pracovní silou, mají však obrovskou výhodu právě v nízkých provozních nákladech.

Zdroje:

GT-ENERGY.cz

Akcie.cz

 

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz