Projezte se ke zdraví s vhodným ovocem

Ovoce je automaticky vnímáno jako potravina, kterou musíte zařadit do zdravé výživy. Zajistí vám zdraví a dobrou kondici. Můžete po něm dokonce zhubnout. Ale stejně tak jako se Adam a Eva spálili, když okusili jablko poznání, můžete i vy konzumovat nevhodný druh ovoce. Které šťavnaté plody jsou dobré na hubnutí a které nikoliv? Jaký druh ovoce vám zajistí zdraví? Prozradíme vám to.

více v článku...

Zdravá porce výživy

Na mysl vám určitě vyvstává námitka, že přece ovoce je plné vitamínů a minerálů, a proto musí být zdravé. Samozřejmě je! Ale ne všechno, co je zdraví prospěšné, je zároveň i vhodné na hubnutí. Ovoce řadíme do zdravé výživy, ale díky obsahu sacharidů musíme dávat pozor. Pokud se tedy snažíte o redukci váhy, neměli byste jej jíst ve velkém množství. Optimálně bychom si měli ovoce dopřát dvakrát denně. Nejlépe to s nižším glykemickým indexem, díky čemuž vás ovoce nasytí na delší dobu. Co znamená jedna porce ovoce? Je to například jedno středně velké jablko či pomeranč, dva menší kusy mandarinek nebo hrst jahod.

Ovoce, na které si nechte zajít chuť

Mezi (nejen pro Evu) „zakázané“ ovoce s vyšším obsahem cukru patří banány, hroznové víno, mango a v současné době velmi oblíbené kaki. Příliš vhodné není ani avokádo obsahující velké množství tuku a bílkovin. Tyto druhy ovoce si můžete samozřejmě dopřát, ale pokud toužíte po štíhlé postavě, měli byste se mu raději vyhnout.

Milujete mlsání sušeného ovoce nebo si k obědu dopřáváte misku kompotu? Je zásadní chyba myslet si, že konzumací byť sušeného ovoce shodíte kila. Věta „Vždyť mlsám ovoce.“ je zde totiž zcela mylná a je v kontrastu se zdravou výživou. Za prvé se při jejich úpravě vytrácejí potřebné vitamíny a minerální látky, za druhé mívá podstatně více cukru než v syrovém stavu. Pro představu: sušené ovoce mívá přes 1000 kJ (tj. 70 g jednoduchého cukru) na 100 g ovoce.

Ovoce, které si s klidným svědomím dopřejte

Jaké ovoce volit pro redukci kilogramů? Obecně se jedná o syrové ovoce s nízkým nebo středním glykemickým indexem. To naštěstí i většina druhů ovoce splňuje. Vhodné jsou například oblíbené jahody, jablka, hrušky, z lesních plodů pak borůvky, maliny a ostružiny. Dále si s klidným svědomím můžete pochutnat na broskvích, nektarinkách, rebarboře, třešních, višních a švestkách.

Mlsouni milující exotiku by měli konzumovat grep, pomeranče, mandarinky, ananas, mango, kiwi, papáju, lichi a oblíbené pomelo.

Jak se udržet fit

Jedno ze základních pravidel zní: Dejte vždy přednost čerstvému ovoci před tím přezrálým. Zraní totiž zvyšuje glykemický index. Pro milovníky sladké chuti, ale zdravého životního stylu máme tip. Vyzkoušejte místo tradičního cukru či medu sladit stévií. Sladidlo s názvem Stévík má nulovou kalorickou hodnotu a je vhodná na redukci váhy i pro diabetiky. Stévík je vhodný na slazení nápojů, omáček, polévek a pečiva. A má spoustu dalších pozitivních účinků.

Ovoce samozřejmě můžete navzájem kombinovat. Že vás na ovoce moc neužije nebo se jednoduše nedonutíte sníst doporučený počet kusů ovoce za den? Nenuťte se! Nabízí se i jiná cesta. Můžete využít i jiné cesty, jak se udržet fit, na trhu existuje velký výběr doplňků stravy. Pokud milujete čaje, vyzkoušejte netradiční ovocné a bylinné čaje. Jestliže nejste vyznavači tohoto nápoje a máte po ránu naspěch, bude se vám hodit balíček vitamínů. Pestrý výběr nejen vitamínů, čajů, ale i jiných prostředků pro zdravou výživu najdete na www.vitasvet.cz.

ANNE Marie: