Proč jsme v České republice odlišní od dalších evropských zemích?

V České republice na rozdíl od ostatních států světa stále vládne tzv. bydlení ve vlastním a pokud možno ve městě či na jeho okraji. Tento trend podle Eurostatu přetrvává i přes značné zpřísnění podmínek pro poskytnutí hypotéky, které nabylo účinnosti minulý rok.

V současné době je v České republice stále výrazná urbanizace obyvatelstva, protože podle dat Českého statického úřadu žije v obcích menších než dva tisíce obyvatel jen necelých 28 % obyvatel republiky.

Co se týče bydlení v pronájmu a v koupené nemovitosti posledních několik let klesá obliba nájemního bydlení a stoupá počet lidí, kteří obývají nemovitost vlastní.

Bydlení v České republice

Podle socioekonomických výzkumů, které byly prováděny při akademii věd bylo zjištěno, že postoje českých občanů k prvnímu bydlení jsou mnohdy iracionální, protože vycházejí především ze zažité sociální normy, aniž by si zjistili důležité informace k alternativní formě bydlení. Jako odůvodnění uvádí jen nejčastěji šířené a medializované pojmy.

Samozřejmě velmi výrazně formu bydlení v České republice ovlivňuje pomoc rodiny, kdy je nemovitost zděděna, darována. Mnohdy jsou darovány rodiči prostředky na stavbu domu nebo nákupu bytu od rodičů nebo rodičů partnera. Podle Eurostatu však tento trend mezigenerační pomoci není tak výrazný zejména v západních zemích, kde již u bydlení ve vlastní nemovitosti je z více procent zajištěno hypotečním úvěrem než v České republice. Zde také vzniká významný rozdíl v procentuálních hodnotách nájemního bydlení v ČR a například v Německu, kde podle dat Sdružení nájemníků je rozdíl téměř 30 %.

Co se týče výběru lokality jsou Češi již více pragmatičtí a usuzují podle racionálních ukazatelů. Právě proto jsou stále častěji vyhledávány lokality na předměstí velkých měst nebo měst, které jsou poblíž průmyslových zón. Samozřejmě kromě pracovních příležitostí jsou zvažovány i služby v dané lokalitě a ceny pozemků.

3 komentáře od “Proč jsme v České republice odlišní od dalších evropských zemích?”

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz