Předdůchody – pravidelná měsíční penze?

Předdůchody – pravidelná měsíční penze?

 

Už v lednu začali někteří pobírat předdůchody. Na předdůchody nemá nárok každý a otázkou zůstává, zda se vůbec vyplatí.

Předdůchody

Abyste mohli pobírat předdůchod, můsíte nejdříve splnit několik požadavků. Musíte mít založené doplňkové penzijní spoření spoření, musíte dosáhnout předdůchodového věku, dále musíte mít dostateční množství naspořených financí a ještě je to podmíněno

minimální dobou spoření.

Doplňkové penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření si můžete založit u penzijních společností, jejichž přehled získáte na Ministerstvu financí. Předdůchod si hradíte převážně z vlastních peněz. Předdůchod je již zažitým termínem pro specifickou výplatu dávek ze zmíněného penzijního spoření, které mají při splnění jistých podmínek vliv na výpočet budoucího starobního důchodu.

Dosažení předdůchodového věku

Druhou podmínkou pro výplatu předdůchodu je dosažení věku o pět let nižšího, než tzv. obecný důchodový věk, tj. věk, kdy zpravidla vzniká nárok na řádný (nekrácený) starobní důchod od státu. Tento věk pro muže i ženy dále nazýváme jako tzv. předdůchodový věk. Rozdíly v důchodovém (i předdůchodvém) věku mužů a žen jsou zcela setřeny až u ročníku 1975, pro který jsou ovšem předdůchody teprve vzdálenou budoucností. Na předdůchodvý věk ženy tedy nemá vliv počet vychovaných dětí ani jejich datum vzniku nároku na nekrácený starobní důchod.

Tip redakce:  Úložný prostor pro sociální zařízení, firmy i sportovní areály

Dostatek naspořených úspor v doplňkovém penzijním spoření

Máte již založené doplňkové penzijní spoření a dosáhli jste potřebného věku pro výplatu předdůchodu. Zákon však předpisuje další podmínky, které musíte splnit, aby čerpání naspořených peněz mohlo být hodnoceno jako předdůchod a mělo vliv na budoucí výpočet starobního důchodu.

 

1)    Předdůchod se musí vyplácet po měsících. Zákon pro čerpání předdůchodu předpisuje, že každá měsíční splátka předdůchodu (rozumějte měsíční čerpání z naspořených peněz) musí dosahovat výše alespoň 30 % průměrné mzdy za kalendářní rok předcházející první splátce. Tzn., pokud vám začne být předdůchod vyplácen v roce 2013, rozhodující je průměrná mzda za rok 2012, která činí 24 408 Kč měsíčně, z toho 30 % je 7 323 Kč. Údaje platné pro následující roky bude možno vyčíslit přesně vždy až v první polovině prosince. Čerpat předdůchod je možné z veškerých naspořených peněz z Vašich příspěvků, státních příspěvků, příspěvků zaměstnavatele a jejich zhodnocení penzijní společností.

Tip redakce:  Offshore společnost

2)    Další podmínkou je, že minimální délka čerpání předdůchodu musí být dva roky. Při zahájení jeho výplaty v roce 2013 tak potřebujete mít naspořeno alespoň 175 752 Kč (7323 Kč ∙ 24 měsíců). Tuto částku musíte mít naspořenou při zahájení čerpání předdůchodu.

3)    Může se stát, že tak vysokou částku ve vašem penzijním spoření nebudete mít naspořenou. Během spoření můžete však bez dalšího poplatku požádat o změnu výše příspěvku, nelze žádat ke zpětnému datu. Díky tomu je možné, abyste si kdykoli, i když spoříte po malých částkách, na spoření doplatili jednorázově jakoukoli vysokou částku, např. z dědictví. Výše vložených prostředků není nijak omezena.

4)    Další zákonnou podmínkou je, aby měsíční čerpání předdůchodu bylo sjednáno v neklesající výši. Jaká je výše první splátky, alespoň v takové výši musí být i všechny ostatní. Zvýšení měsíčního čerpání zákon nebrání. Dále zákon požaduje, aby předdůchody byly vypláceny měsíčně, bez možnosti výplatu přerušit nebo pozastavit.

Tip redakce:  Kdo nedosáhne na státní příspěvek, i když spoří dostatek?

5)    Poslední podmínkou je minimální délka spořicí doby. Tou je dle zákona doba placení příspěvku, ať už Vámi osobně nebo zaměstnavatelem za Vás. Zákon požaduje, aby tato doba trvala minimálně 5 let. Existuje výjimka v případě pobírání invalidního důchodu III. stupně, v tomto případě stačí spořit jen 3 roky ke dni podání žádosti o výplatu předdůchodu.

 

Pokud jste penzijní smlouvu uzavřeli před rokem 2013, šlo o tzv. penzijní připojištění. Rozdíly oproti doplňkovému penzijnímu spoření nebudeme popisovat dopodrobna, zásadní je však ten, že z penzijního připojištění nelze předdůchod vyplácet.

Tip redakce:

Maturanti při zkoušce podváděli, jaký bude trest?

Pozvánka na právě probíhající výstavu nazvanou Metamorphoses

Evropské konsorcium plánuje spuštění „elektrických dálnic“

 

 

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz