V moderním zemědělství se pěstuje téměř vše pomocí pesticidů. Když se tyto chemikálie nastříkají téměř na vše co jíme, tak automaticky vzniká otázka jak na nás tyto látky působí a jaký mají vliv na naše zdraví. I když je pitná voda v Čechách považována za čistou a kvalitní, stále častěji se v posledních letech objevuje problém s nadlimitním množstvím pesticidů v pitné vodě.
Jak se pesticidy dostanou do vody?
Navzdory skutečnosti, že v ČR jsou některé škodlivé pesticidy jako je DDT zakázáno používat od roku 1974, obsahuje půda v ČR stále vyšší limity DDT, než je přípustné podle vyhlášky. Výsledky testování půdy vedou k závěru, že takto znehodnocena půda je dlouhodobě zatížena a existuje reálné riziko, že v průběhu několika let prosáknou tyto látky do podzemních vod, které představují v naší oblasti hlavní zdroj vody.
Pesticidy se nejčastěji používají v zemědělských oblastech, takže v těchto regionech jsou koncentrace pesticidů obvykle vyšší. Jakmile se však pesticidy objeví v životním prostředí, začnou se snadno šířit a končí ve velké míře právě ve vodě. Tento proces může trvat roky, než se chemikálie propracují půdou do podzemních vod, čímž se vytvoří časová prodleva mezi používáním pesticidů a výskytem v hlubších podemních vodách. Chemikálie se udrží v podzemních vodách po celá desetiletí a následně si snadno najdou cestu do vašeho potrubí, zejména pokud máte vodu ze studny.
Odstranění pesticidů z vody
I když jsou pesticidy navrženy tak, aby byly toxické pro hmyz a ne pro lidi, stále jsou jedy, které nemůžeme přijímat. Účinky pesticidů na lidské tělo jsou tak rozmanité jako samotné chemikálie: dýchací či kožní problémy, deprese, vrozené vady, rakovina ale i neurologické poruchy jako je například Parkinsonova choroba. Proto, ak bydlíte v oblasti s rozšířeným zemědělským průmyslem, nebo máte studnu tak rozhodně doporučujeme pravidelně provádět rozbor vody, který odhalí přesné množství dusičnanů popřípadě jiných škodlivých látek ve vodě.
Pokud se obáváte pesticidů ve vaší vodě, můžete podniknout opatření ke snížení rizika pití kontaminované vody. Pití balené vody je jednou z možností, ale nemusí být takové výhodné z ekonomického i ekologického hlediska. Alternativou je úprava vody filtračním zařízením, které umožňuje používat čistou vodu z vodovodu bez obsahu pesticidů či jiných nežádoucích látek.
Nejúčinnější vodní filtry na odstranění pesticidů využívají anexovou filtrační směs. Filtrace probíhá tak, že při průtoku vody přes filtr s anexovou náplní se zachycují ionty dusičnanů NO3 a ty se zamění za ionty jiných, neškodných solí, jejichž obsah není limitován.
Další možností pro odstranění pesticidů z vody je reverzní osmóza. Systém reverzní osmózy funguje tak, že pod tlakem voda prochází jemnou ostmotickú membránu. Membrána umožňuje molekulám vody procházet, ale zachycuje pesticidy a jiné částice jako jsou mechanické nečistoty, chlór, těžké kovy či mikroplastu. Kvalitní filtry vody zbaví vaši vodu všech kontaminantů, takže vy si můžete bezpečně užívat skutečně čistou vodu v pohodlí vašeho domova.