Pesticidy a kvalita vody

V moderním zemědělství se pěstuje téměř vše pomocí pesticidů. Když se tyto chemikálie nastříkají téměř na vše co jíme, tak automaticky vzniká otázka jak na nás tyto látky působí a jaký mají vliv na naše zdraví. I když je pitná voda v Čechách považována za čistou a kvalitní, stále častěji se v posledních letech objevuje problém s nadlimitním množstvím pesticidů v pitné vodě.

Jak se pesticidy dostanou do vody?

Navzdory skutečnosti, že v ČR jsou některé škodlivé pesticidy jako je DDT zakázáno používat od roku 1974, obsahuje půda v ČR stále vyšší limity DDT, než je přípustné podle vyhlášky. Výsledky testování půdy vedou k závěru, že takto znehodnocena půda je dlouhodobě zatížena a existuje reálné riziko, že v průběhu několika let prosáknou tyto látky do podzemních vod, které představují v naší oblasti hlavní zdroj vody.

Tip redakce:  Kvalitní garážová vrata

Pesticidy se nejčastěji používají v zemědělských oblastech, takže v těchto regionech jsou koncentrace pesticidů obvykle vyšší. Jakmile se však pesticidy objeví v životním prostředí, začnou se snadno šířit a končí ve velké míře právě ve vodě. Tento proces může trvat roky, než se chemikálie propracují půdou do podzemních vod, čímž se vytvoří časová prodleva mezi používáním pesticidů a výskytem v hlubších podemních vodách. Chemikálie se udrží v podzemních vodách po celá desetiletí a následně si snadno najdou cestu do vašeho potrubí, zejména pokud máte vodu ze studny.

Odstranění pesticidů z vody

I když jsou pesticidy navrženy tak, aby byly toxické pro hmyz a ne pro lidi, stále jsou jedy, které nemůžeme přijímat. Účinky pesticidů na lidské tělo jsou tak rozmanité jako samotné chemikálie: dýchací či kožní problémy, deprese, vrozené vady, rakovina ale i neurologické poruchy jako je například Parkinsonova choroba. Proto, ak bydlíte v oblasti s rozšířeným zemědělským průmyslem, nebo máte studnu tak rozhodně doporučujeme pravidelně provádět rozbor vody, který odhalí přesné množství dusičnanů popřípadě jiných škodlivých látek ve vodě.

Tip redakce:  Udělejte si ze stěhování zábavu!

Pokud se obáváte pesticidů ve vaší vodě, můžete podniknout opatření ke snížení rizika pití kontaminované vody. Pití balené vody je jednou z možností, ale nemusí být takové výhodné z ekonomického i ekologického hlediska. Alternativou je úprava vody filtračním zařízením, které umožňuje používat čistou vodu z vodovodu bez obsahu pesticidů či jiných nežádoucích látek.

Nejúčinnější vodní filtry na odstranění pesticidů využívají anexovou filtrační směs. Filtrace probíhá tak, že při průtoku vody přes filtr s anexovou náplní se zachycují ionty dusičnanů NO3 a ty se zamění za ionty jiných, neškodných solí, jejichž obsah není limitován. 

Další možností pro odstranění pesticidů z vody je reverzní osmóza. Systém reverzní osmózy funguje tak, že pod tlakem voda prochází jemnou ostmotickú membránu. Membrána umožňuje molekulám vody procházet, ale zachycuje pesticidy a jiné částice jako jsou mechanické nečistoty, chlór, těžké kovy či mikroplastu. Kvalitní filtry vody zbaví vaši vodu všech kontaminantů, takže vy si můžete bezpečně užívat skutečně čistou vodu v pohodlí vašeho domova.

Tip redakce:  Zrcadlové skříňky s osvětlením vše ukryjí

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz