Trend mezi prkny na kolečkách, stylový design a praktický prostředek pro jízdu po městě, který se snadno vejde do batohu. Vhodný pro začátečníky, mírně pokročilé, děti i ty, kteří se narodili dávno před rokem 2000. Řeč je o pennyboardu.
více v článku...
Odkud se vzal název pennyboard?
Penny znamená v překladu něco maličkého, drobného. Zkrátka malé prkno. Název se vžil především díky australské společnosti Penny Skateboards, která byla dlouho jediným výrobcem tohoto druhu mini longboardů.
Co to ten pennyboard vlastně je?
Než se vrhneme na to, proč si pennyboard zamilujete a proč ho určitě budete chtít vlastnit, nejprve trocha teorie. I když z dálky bude pennyboard úplnému začátečníkovi ve světě suchozemských prken nejvíce připomínat skateboard, je to vlastně zmenšený longboard.
Aby v tom byl ještě trochu větší zmatek, můžete se setkat i s názvem cruiser. To je také zmenšenina longboardu, ale na rozdíl od pennyboardu, který má takřka vždy umělohmotnou desku, existuje cruiser i v dřevěných variantách a může být o něco větší.
Hlavní znaky pennyboardu
Stejně jako longboard má pennyboard velká a oproti klasickému skejtu měkká přizpůsobivá kolečka. Díky tomu se hodí především na ježdění po městě.
Šířka plastového prkna se běžně pohybuje okolo 15 centimetrů, délka okolo 56 centimetrů. Častěji narazíte na značení v palcích, těch pennyboard měří asi 22. Objevíte-li penny board o velikosti 27 palců (asi 71 centimetrů), jedná se už o tzv. nickelboard.
Proč vybrat zrovna pennyboard
Pennyboard je díky své lehkosti a malým rozměrům snadno přenositelný, vejde se do batohu, školní skříňky, není problém s ním cestovat a ani při dobíhání autobusu vás váha pennyboardu nijak neomezí.
Z rozsáhlé rodiny boardů je pennyboard asi nejideálnější pro začátečníky a nenáročné jezdce. Jízda na něm je poměrně snadná, rychlá, pennyboard se dobře ovládá a snadno přizpůsobuje terénu, rozhodně vás nevykolejí každý kamínek jako na klasickém skateboardu.
Pennyboard je takřka bezúdržbový, snadno se omývá, nelítají z něj třísky a nemusíte na něj lepit žádné protiskluzové gripy. Vhodné je akorát mazat ložiska, kdybyste vjeli někam do vody.
Díky materiálu je pennyboard ohebný, odolný a tak snadno se neláme. Na plnobarevných deskách navíc není ani moc patrné běžné poškrábání.
Na co při výběru pennyboardu myslet
Pennyboard nikdy nebude tak rychlý a stabilní jako longboard ani na něm nebudete moct provádět ve skateparku takové triky jako na klasickém prkně. Jedná se o pohodové streetové přibližovadlo, se kterým ale můžete klidně vyrazit na cyklostezku i se naučit nějaký ten snazší trik.
Kromě toho, že je pennyboard perfektní pro začátečníky kvůli lehkosti jízdy, je stejně snadné si nějaký vybrat. Platí jedno základní pravidlo, vyhněte se příliš levným pennyboardům i kolečkům z PVC a vybírejte pennyboardy z kvalitního vytvrzeného plastu.
Co se týče měkkosti koleček, rozmístění ložisek i tvaru prkna, rozdíly při jízdě jsou zvlášť pro začátečníka zanedbatelné.
Takže řešíme jen ten příjemný aspekt vybírání – jaký pennyboard se nám nejvíc líbí. Pennyboardy jsou totiž jednoznačně nejhezčí ze všech prken. K dostání jsou ve všech možných odstínech, průhledné, neprůhledné, fosforeskující…
K nim navíc můžete zvolit různě barevná i blikající kolečka, a tak si vytvořit svůj jedinečný originální design.
Pro koho je pennyboard určený
Svými rozměry a barevností pennyboardy evokují, že jsou pro děti. Kvalitní pennyboard není plastová hračka a poslouží každému, kdo má rád volnost, vítr ve vlasech a praktická městská přibližovadla.
Nedržte se konvencí a dělejte, co vás těší. Vždyť i z koloběžek se stal plnohodnotný dopravní prostředek dospělých lidí.
Jediným omezujícím faktorem pro jízdu na pennyboardu může být váha, ta je klasicky limitována 100 kilogramy.
Autor: Rulyt.cz – výrobce pennyboardů tradiční značky Sulov