Nový zákon o půjčkách si žádá prověření každého klienta

V prosinci 2016 vstoupil v platnost nový zákon o půjčkách. Pro poskytovatele půjček to znamená celou řadu změn, mnoho přísných pravidel. Nově mohou žadatelé předčasně splatit hypotéku, dohled nad půjčkami všech typů má nyní Česká národní banka.

Pozdní splátka a sankce

Jednou ze změn je také stanovení limitu pro sankce za nesplácení půjčky či pozdní splátky. Dosud zákon nestanovil limity, pouze říkal, že sankce nesmí být v rozporu s dobrými mravy. Díky tomu některé lichvářské firmy uměly na spotřebitelích vydělávat nemalé peníze. Nově jsou omezeni zákonem a mohou neplatičům účtovat pouze úrok z prodlení ve výši 8% a smluvní pokutu ve výši 0,1% denně z dlužné částky. Celkové pokuty a penále mohou činit maximálně 200 000 a 70% celkové dlužné částky.

Bez prověřování to nejde

Jednou z nejnovějších podmínek a doslova povinností je důkladnější prověřování žadatelů o půjčku. V případě, že tak neučiní, stává se smlouva o půjčce neplatnou. I přes toto opatření celá řada poskytovatelů půjček prověřuje své žadatele několika způsoby. Některé vám půjčí půjčky bez registru, některé bez doložení příjmu. Zpravidla mají tyto společnosti svůj vlastní systém prověřování bonity klientů.

Nebankovní půjčky

Prověřování klientů není v bankách žádnou novinkou. Mnoho nebankovních půjček však dosud žádné prověřování nemělo. Díky tomu se klienti snadno dostávali na finanční dno, jejich půjčky končily exekucí či insolvencí, tedy osobním bankrotem. Nově díky zákonu musí společnost každého žadatele prověřit, pokud ne, bere na sebe veškerá rizika, smlouva se stane neplatnou a klient vrátí pouze jistinu, subjekt může dostat pokutu až 20 milionů korun. Můžete získat půjčku bez doložení příjmů, společnost prověří vaše registry. Jak klienty prověřuje, je jen na ní.

Jak společnosti prověřují své klienty?

Zaplo –  prověřuje klienty nahlížením do registru, není třeba dokládat svůj příjem

Kamali – prověřuje klienty náhledem do registru, nedokládáte příjem

Home Credit – prověřuje klienty v registru dlužníků, dokládá se příjem

Téměř polovina žadatelů o půjčku lže

Téměř padesát procent žadatelů o půjčku lže, jen aby od věřitele půjčku získali. Zamlčují především starší nevracené úvěry a děti, případně falšují potvrzení o příjmu. Stíhány jsou kvůli tomu každý rok tisíce lidí. Banky a nebankovní úvěrové společnosti tedy mnohem důkladněji prověřují žadatele o úvěr, a to i díky novému zákonu o půjčkách. Úvěrové firmy v posledních měsících zpřísnily posuzování žadatele a jeho schopnosti splácet.

Prověřování žadatelů o půjčku sebou nese i větší byrokratickou zátěž. Poskytovatel musí porovnat příjmy a výdaje, také důsledně prověřit úvěrovou historii žadatele o půjčku. V případě, že tak neučiní, může se klient do tří let od uzavření smlouvy dovolat její neplatnosti. Toto prověřování některé typy půjček poměrně zdražilo, prodloužilo schvalovací proces. Pokud si potřebujete půjčit jen pár tisíc, pak využijte půjčky do výplaty, které získáte v rozsahu několika hodin.

Potřebuji půjčku?

Nejen poskytovatelé půjček, ale také žadatelé o ně by měli k nim přistupovat zodpovědně. Především by si měli uvědomit, zda skutečně půjčku potřebují. Je jednodušší půjčit si pouze nižší částku, kterou umíme včas splatit, než zbytečně velký úvěr, který zatíží rodinný rozpočet na několik let. Pokud potřebujete na novou pračku, stačí vám krátkodobá rychlá půjčka do výplaty. Chcete-li na dovolenou, pak je nejlepší variantou si nepůjčovat. Vrátíte se z dovolené za dva týdny a splácet ji budete ještě dva roky.

Konec půjčování

Pod vlivem nového zákona o půjčkách několik společností ukončilo či pozastavilo svou činnost. Kde si už nepůjčíte?

  • Perfect Money
  • Net Credit
  • Kouzelná půjčka

 

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz