Letos v dubnu začala rekonstrukce brněnského sídla Univerzity obrany, které je funkcionalistickou budovou z meziválečného období.
Stěžejní částí rekonstrukce “rohlíku”, jak se budově přezdívá, je výměna nevyhovujících oken za plastová, což se nelíbí památkářům.
více v článku...
Památkáři chtějí dřevo
Vzhled oken podle nich patří k základním hodnotám každé budovy. Přáli by si zachovat původní dřevěná okna, ale budova není prohlášena za kulturní památku, tudíž Národní památkový ústav nemůže rekonstrukci nijak ovlivnit.
Argumenty investora, proč koupit plastová okna, jsou však jasné. Přednější je funkčnost budovy. Díky izolačním vlastnostem se plastová okna postarají o úsporu na energiích, která bude u tak velké budovy značná.
Lépe také izolují zvuk, takže studenty vojenského leadershipu nebo vojenských technologií nebude tolik rušit hluk z přilehlé Kounicovy ulice.
Největším důvodem pro plastová okna je cena
Budova vznikla v roce 1937 jako vojenské velitelství. Za druhé světové války sloužila jako sídlo pro německý wehrmacht. Od roku 1951 zde sídlila vojenská akademie. V roce 2004 budovu začala využívat Univerzita obrany a nyní vyžaduje rozsáhlejší rekonstrukci.
Náklady na opravu se vyšplhají na 46 milionů korun. Účet bude vystaven správci objektu, tedy armádní Agentuře hospodaření s nemovitým majetkem. Pokud by zvolili okna dřevěná, cena by byla vyšší.
Sami se můžete podívat na ceník plastových oken a porovnat jej s náklady na dřevěnou variantu.
Objednejte si plastová okna u profesionálů z české společnosti Oknoplastik a zaplatíte pouze zlomek toho co česká armáda.
Autor náhledové fotografie: Ben Skála, Benfoto – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0