Monero je, podobně jako další kryptoměny, virtuální měnou. Na rozdíl od jiných kryptoměn, které jsou většinou jen deriváty bitcoinu, je Monero založeno na vlastním protokolu CryptoNote. Funguje od roku 2014, ale hlavní rozvoj nastal až koncem léta 2016, částečně i díky tomu, že eshop AlphaBay z tzv. darknetu, temné ilegální části internetu, začal tuto měnu akceptovat.
Monero funguje, stejně jako ostatní kryptoměny na tom principu, že bude do oběhu uvolněno určité množství mincí (v tomto případě zhruba 18,4 milionu), které pak mohou uživatelé „těžit“ s využitím výpočetního výkonu svého počítače. Protože je měny jen omezené množství, má svou hodnotu, a její kurz může také kolísat. Tato měna je postavena na čtyřech základních pilířích:
Soukromí
Výhodou Monera je absolutní soukromí. Zatímco běžné platby z bankovního účtu jsou sledovatelné a dohledatelné, to, co zaplatíte Monerem, nikdo nevysleduje. A to zejména díky pokročilým šifrovacím metodám, které něco takového nedovolí.
Decentralizace
Ostatní kryptoměny jí teoreticky nabízí taky. Umožňují ale sdružování do skupin, takzvaných poolů, ve kterých je možné hromadně těžit. Jiné staví na uzavřené platformě, čímž znemožňují vývoj a opět nahrávají centralizaci. Oproti tomu je Monero open-source řešení, které může pomoct vyvíjet každý.
Škálovatelnost
Zatímco jiné kryptoměny jsou derivovány z kódu Bitcoinu a tím naráží na různé limity, Monero tento problém nemá, protože má dynamický limit. Navíc se zde nerozjíždí vedlejší trh s poplatky, protože je garantováno, že odměna za jeden vytěžený blok neklesne pod 0,3 XMR (jednotka měny).
Zastupitelnost
To je důležitá vlastnost každé měny, která se má z ekonomického pohledu udržet. Transakce provedené v Moneru jsou popiratelné – nikdo nemůže prokázat, která „mince“ Monera byla použita při jaké transakci, stejně jako u reálných papírových peněz nikdo nemůže určit, která bankovka byla kdy použita k jaké platbě. U jiných kryptoměn toto vysledovat lze, a to je to, co dělá z Monera skutečné digitální peníze.