Jaké druhy testů vás mohou potkat na pohovoru?

S moderní dobou jde ruku v ruce i neustálý vývoj kupředu a proces konstantní proměny. Ačkoli bylo ještě před 20 lety běžné, že člověk nastoupil do zaměstnání, kde potom vydržel klidně i celý pracovní život, nyní je vše jinak. Trh práce se neustále mění a jeden člověk vystřídá i několik různých zaměstnání během pár let. Každý se chce někde uplatnit, a to pokud možno co nejrychleji a na co nejlukrativnější pozici.

Proto dnes bohužel není výjimkou, když si leckdo trochu přikrášlí svůj životopis, ve snaze zajistit si pohodlnější cestu k lepší práci. Personalisté větších či menších firem tento nešvar ovšem nenechali bez povšimnutí – a aby se vyhnuli přijímání nekvalifikovaných jedinců na odborné pracovní pozice, začali mimo jiné do výběrových řízení zařazovat také osobnostní a dovednostní testy. Níže vás seznámíme s několika typy testů, se kterými se můžete potkat na pohovorech:

Matematické a číselné testy

Zde asi není třeba více vysvětlovat – jedná se o testy, posuzující vaše matematické a analytické schopnosti. Potkat vás mohou, pokud se ucházíte o pozici, která vyžaduje pronikavě analytické myšlení či schopnost rychle a správně uvažovat v číslech.

Testy verbálních schopností

Prověřují nejen vaši znalost pravopisu, ale také schopnost správně porozumět textu a následně jej vlastními slovy interpretovat, případně dokázat „vytáhnout“ z obsáhlého textu podstatné informace. Vaši gramatiku i schopnost tzv. kritického myšlení mohou chtít prověřit testem v případech, že se budete ucházet o vyšší vedoucí pozice nebo pozice vyžadující vysokoškolské či jinak odborné vzdělání.

Testy technických schopností

Do této skupiny patří testy prostorového usuzování a testy mechanických znalostí. Pomocí nich se zjišťuje znalost základních fyzikálních principů, schopnost ovládat technické stroje a umění představit si dvojrozměrné nákresy v trojrozměrné (prostorové) podobě. Setkat se s nimi můžete na výběrových řízeních na pozice z technických oborů.

Testy rychlosti a postřehu

Používají se hlavně pro administrativní profese, kde je třeba rychle a přesně zpracovat větší množství dat. Nejde zde ani tak o schopnost řešit problémy, jako spíše o všímavost, pečlivost a rychlost.

Testů není v žádném případě potřeba se obávat. Nejsou totiž jediným kritériem, na základě kterého by vás přijímali, ale obvykle jsou součástí několikakolového přijímacího řízení. Pokud ale budete počítat s možností, že se mohou objevit, budete mít výhodu a můžete se na ně připravit.

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Copywrighter.cz

Promo-clanky.cz

SEOlaborator.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz