Jak ušetřit za plyn? 5 opatření, která fungují v každé domácnosti

Což o to, topení plynem má své nesporné výhody. Oblíbené je především pro bezkonkurenční komfort. Plynový kotel pracuje automaticky, aniž by se do něj muselo přikládat palivo. Co však příjemné není, je pohled na pravidelné vyúčtování. Pokud máte pocit, že vás plyn vychází na nekřesťanskou částku – ale nepřipouštíte si výměnu za jiný zdroj energie, aplikujte některá z následujících opatření. Anebo rovnou všechna. Konečná výše úspory vás mile překvapí. V době mrazů již nebudete chodit obloukem kolem termostatu a nosit minimálně dva huňaté svetry.

1. Starý kotel pošlete do penze

Pořízení nového kole sice není levná záležitost, ale v průběhu několika let se investice vrátí i s úroky. Plynaři Hradec Králové z řemeslnického cechu EKOMPLEX upozorňují, že účinnost starších modelů není valná. Modernější kotel lze navíc získat výrazně levněji díky dotaci.

2. Kotel a komín si zaslouží pozornost

Kontrola plynových kotlů není pro běžné domácnosti povinná, ale každoroční servis se přesto vyplácí. Kromě toho, že zajistí, aby zařízení pracovalo na sto procent, slouží jako prevence před případnou poruchou, jejíž oprava by stále mnohem více než servis. Chcete-li mít systém vytápění v naprostém pořádku, pravidelnou kontrolu nepodceňujte a nezapomeňte ani na komín.

Tip redakce:  Máte možnost zainvestovat? Investujte do nábytku z masivu!

3. Naučte se efektivně vařit

Plyn spotřebovaný při vaření sice tvoří jen malou část z celkové spotřeby domácnosti, ale ani tak není na škodu šetřit. Stačí pár maličkostí: vodoinstalatéři Hradec Králové například doporučují k ohřevu vody používat rychlovarnou konvici. Další úspory dosáhnete včasným vypnutím plynové trouby – tedy pár minut před tím, než z ní vytáhnete pokrm. Menší hrnec stavte na menší plotnu a nezapomeňte jej zakrýt pokličkou.

4. Uvolněte místo před radiátory

Velkou chybou je posílat teplo z radiátorů na nábytek či dopustit, aby bylo pohlcování dlouhou záclonou. Aby bylo vytápění co nejefektivnější, musí být před topnými tělesy prostor. Mazaní spořílci pak neváhají s umístěním reflexivní fólie na stěnu za radiátor.

Tip redakce:  Pracné čištění oken je pryč! S novým vysavačem oken vám to půjde raz dva

5. Topte s rozmyslem

Nenechávejte domácnost zamrznout, ale zároveň ji nepřetápějte. Ušetříte podstatnou část výdajů, a navíc uděláte dobře pro své zdraví, kterému svědčí spíše nižší teploty. Topenáři Hradec Králové radí, že optimální teplota obývacího pokoje 20 – 21 °C, v kuchyni 18 °C a v ložnici 16 – 18 °C. Ještě o něco méně můžete topit na chodbách. A naopak se příliš neupejpejte v koupelně – nebojte se ji vyhřát na 23 – 24 °C.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz