Jak pečovat o rybářský prut

Někteří rybáři se o své pruty moc nestarají. A to i v případě aktivních rybářů, které můžete vidět na turnajích. Je to divné, protože o jiné vybavení se starají, a přitom rybářský prut potřebuje úplně stejnou péči.

Zde je pět jednoduchých kroků, které vám s péči o rybářský prut pomohou:

1. Vyčistěte vodítka

To je asi nejdůležitější, protože vodítka jsou hodně zatěžovaná. Při používá se na nich mohou usazovat různé minerály z vody, zachytávat tráva či jiná vegetace. A to vše je třeba očistit. Pro vyčištění můžete použít dobře známý WD-40 nebo případně mýdlo.

Namočte kousek vaty a dobře vodítko očistěte – uvnitř i zvenku. Můžete případně použít i měkký plastový kartáč. Nikdy nepoužívejte drátěný, který může vodítka poškodit.

Pokud je venku vedro, doporučujeme vyčistit co nejdříve. Trvá to pár minut a máte jistotu, že jsou vodítka čistá.

2. Vyčistěte rukojeť

To vám pomůže, aby váš rybářský prut vydržel déle a stále jako nový. Pro čištění můžete použít např. ručník a čistý alkohol. Namočíte ručník a setřete nečistoty a nebojte se přitlačit. Čistá rukojeť vám zajistí pevný úchop i v situaci, kdy musíte s prutem manipulovat pouze jednou rukou.

Použití alkoholu zároveň dezinfikuje rukojeť od případných zárodků bakterií, které časem mohou poškodit korkový povrch rukojeti.

3. Dobře vypadající

Pokud chcete, aby váš prut na ryby vypadal dobře i při častém používání, dejte si závazek, že jej několikrát do roka setřete např. karnaubským voskem, který pomůže s odpuzováním vody a zároveň zajistí vysoký lesk povrchu.

4. Uskladnění rybářského prutu

Pokud prut nepoužíváte, uložte jej do speciálního obalu. Obaly na pruty jsou navrženy tak, aby je ochránili a zároveň se do sebe nezamotali. K dispozici jsou v různých velikostech a barvách. Pokud je máte v bezpečném obalu, můžete je také sebou snadno přenášet až na místo, kde budete chytat.

Pokud je to možné, vždy skladujte své pruty vertikálně. Předejdete případným ohybům při ležení na podložce. Nikdy neskladujte své pruty na ryby na horkém místě, jako je např. vaše auto. Teplo je může oslabit. Samozřejmostí je nepokládat na pruty jiné věci, které je mohou zbytečně zatěžovat a časem poškodit.

5. Rybářský prut nevydrží věčně

Všechny pruty se v průběhu času oslabují. Po několika letech používání mohou být měkčí a nebudou se držet tak dobře, jako když byly nové. Je celkem jedno, o jakou značku či výrobce se jedná. Je to prostě fakt. Pokud po čase srovnáte nový prut s identickým starším, poznáte hned rozdíl.

V každém případě, pokud se o své rybářské pruty budete starat, interval pro výměnu se výrazně prodlouží.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz