Jak jednoduše vytvořit patinu na dřevěném nábytku

Nyní je skvělý čas na to, věnovat se vylepšení svého domova a jeho stylu. V tomto článku se podíváme na to, jak dosáhnout vzhledu patiny u dřevěného nábytku. Patina dodá nábytku autentický a starožitný vzhled.

Udělat patinu je relativně jednoduché, nicméně pokud to zkoušíte poprvé zvolte si nějaký kus nábytku, ke kterému nemáte moc sentimentální vztah. Postupujte podle následujících kroků.

Vyberte si vhodný kus nábytku

Chcete-li začít, nejdříve se rozhodněte, jaký kus vašeho nábytku použijete. Nejčastější výběr padá na nové nebo barevné kusy nábytku, který se příliš nehodí do stávajícího stylu interiéru. Případně je možné rovnou koupit kus nábytku, který už je trochu opotřebován a má vybledlé barvy.

Nedoporučujeme přidávat patinu na oblíbený či drahý kus nábytku, zvlášť pokud nemáte dost zkušeností. Aplikace patiny je vhodná na nábytek, který už nyní má starší strukturu a retro vzhled. Např. skříňky, které následně můžete využít např. v koupelně.

Příprava

Přípravné kroky před aplikací patiny jsou celkem jasné. Prvním krokem je odstranit všechny věci zevnitř nebo na nábytku. Dále je třeba odstranit dveře z pantů a šuplíky z úchytů. Důkladně vyčistěte povrch každé části nábytku, abyste odstranili mastnotu a jiné druhy špíny. Ujistěte se také, že je nábytek v dobrém stavu, co se týče struktury, aby se vám pak za nějakou dobu nerozpadnul.

Případné opravy nábytku řešte ještě před zahájením celého procesu patinování. Nyní je třeba aplikovat alespoň jednu vrstvu základní barvy na dřevo do interiéru. Pokud je povrch nábytku zvětralý, pravděpodobně bude nutné nanést aspoň 2 vrstvy.

Krok 1 – aplikovat základní barvu na dřevo

Jakmile skončíte s přípravou povrchu, můžete začít s výrobou patiny. Po zaschnutí základního nátěru, začneme nanesením základní barvy. Ve většině případů se bude jednat o bílou barvu. Tato bílá základní barva pomůže následně vyniknout další nanesené barvě bez toho, aniž by se tam míchala původní barva nábytku. Vyberte si barvu na dřevo na bázi oleje nebo vody.

Kromě základní bílé barvy můžete při trošce fantazie přidat i několik vrstev barev v různých barvách. Tato různorodost se pak projeví při přebroušení na výsledném vzhledu nábytku.

Krok 2 – aplikujte barevnou vrstvu

Nyní je čas pro aplikaci barevné vrstvy, jak už bylo uvedené výše. Můžete přidat více vrstev, nicméně většinou jedna vrstva stačí. Vyberte si barvu, která by měla na nábytku převládat a aplikujte ji.

Mějte na paměti, že je určitě lepší použít barvu, spíše v neutrálních barvách a odstínech. Určitě nedoporučujeme zářivé či zcela světlé barvy, které se v minulých dekádách moc nepoužívaly. Samozřejmě by barva měla odpovídat i převládajícímu barevnému stylu v interiéru.

Krok 3 – škrábání a pískování

Po zaschnutí barevného nátěru, je čas pro opravdovou zábavu. Pomocí brusného papíru nebo brusky začněte obrušovat některé části vrchního nátěru pro vytvoření zvětralého vzhledu. Pokud budete chtít přidat i nějaké extra opotřebení použijte kladivo, řetěz nebo škrabku. Buďte kreativní, ale zase to nepřežeňte.

Pokud máte čalouněnou židli, nezapomeňte ani na ochranu, právě při tomto prašném procesu. Stačí překrýt ručníkem nebo igelitem a olepit lepící páskou.

Použijte vosk na dřevo

Jakmile jste dosáhli požadovaného vzhledu, je dobré se postarat, aby vám vydržel, co nejdéle. Použijte vosk na dřevo, který nanesete na celý povrch nábytku. Tato vrstva zabrání možnému stárnutí povrchu. Je možné, že bude třeba nanést více vrstev vosku.

Pokud chcete dosáhnout lesklejšího povrchu, použijte místo vosku lazuru na dřevo. Jen nezapomeňte, aby nátěr odpovídal složení dalších barev – např. barva na vodní bázi s lazurou na vodní bázi a barva na bázi oleje s olejovou lazurou. Tmavá lazura přidá i zvětralý vzhled.

Nakonec, setřete všechen přebytečný vosk a aplikujte poslední ochrannou vrstvu např. bezbarvého laku, který vše uzavře.

Pokud zvažujete, kde nakoupit potřebné přípravky – vyzkoušejte sortiment společnosti Oleje Osmo, který najdete na stránkách www.oleje-osmo.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Levné ubytování pro studenty

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz