Izraelci zatkli šéfa charitativní nadace

V Izraeli zatkli šéfa charitativní organizace, peníze směřovaly Hamásu

 Izraelským policistům se podařilo zatknout vedoucího sekce mezinárodní charitativní organizace World Vision. Muhammad Halabí totiž místo podpory chudým převáděl peníze Hamásu

izrael

Podvod se táhl již mnoho let

Radikální organizace Hamás si najala Halabího již v roce 200, za účelem dostat se do organizace World Vision. To se mu povedlo již o rok později. Po pěti letech u World Vision se Halabí stal vedoucím pobočky World Vision v Pásmu Gazy, kde měla organizace pomáhat oblastem poškozeným střety s Izraelem. Místo toho však každý rok převáděl v přepočtu 175 milionů korun na konto radikální organizace. Hamás za peníze stavěl tunely a také pořizoval zbraně.

Z darovaných peněz vojenské bunkry

Vyšetřovatelé navíc zjistili, že dalších 80 000 dolarů z rukou britských dárců směrem k chudým a nezaměstnaným občanům Pásma Gazy putovalo k zaplacení výplat a odměn za účast ve válce členům Hamásu. Podle tajné služby vědělo o Halabího počínání pár dalších zaměstnanců, ovšem nikdo z vedení společnosti. Ta měla Halabího za spolehlivého a profesionálního spolupracovníka.

Jak získat peníze? Třeba jako zemědělec

Až 60 procent prostředků určených na projekty civilistů v Gaze mělo podle odhadu tajné služby Šin Bet skončit u Hamásu. Radikálové si tak díky Halabímu měli za několik let přijít až k 50 milionům dolarů. A jak všechny tyto peníze Hamás získal? Jeho členové se prý vydávali za chudáky. Podle Halabího výpovědi se radikálové vydávali třeba za zemědělce, kterým byla podpora určena. V dalších případech pak členové Hamásu předstírali zranění,vady na dětech a další zdravotní komplikace. Halabí prý dokonce zinscenoval projekt na stavbu skleníků. Ty ve skutečnosti sloužily jako zákryt vyhloubených tunelů.

Členové radikálního Hamásu si za několik let Halabího “vlády” přišli až na 50 milionů dolarů. Dlouho promýšlený plán byl však skončen, Muhammad Halabí byl v červnu zatčen na hraničním přechodu mezi Gazou a Izraelem. 

Redakce AktualityCz.cz

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz