Mnoho českých domácností se dnes a denně snaží šetřit na každém kroku. Rány hospodářské krize jsou koneckonců ještě příliš čerstvé a spořivost je tedy na místě. Mezi nakupováním zlevněného zboží a utahováním opasků se však často zapomíná na fakt, že největší výdaje domácností tvoří energie. Snadnou změnou dodavatele přitom mohou české rodiny ušetřit tisíce korun ročně a výrazně tak ulevit rodinnému rozpočtu.
Změny energií
více v článku...
Plyn nebo elektřina?
Ušetřit se dá na elektřině i plynu, nutno ovšem říci, že lepší vyhlídky mají domácnosti využívající právě plyn. Ceny energií se totiž skládají z takzvané regulované a neregulované složky. A právě neregulovaná složka tvoří u plynu výraznější část ceny. Regulované složky ovlivňuje Energetický regulační úřad, patří mezi ně cena za služby spojené s dopravou energií ke koncovému zákazníkovi, v níž jsou započteny veškeré systémové poplatky, včetně podpory obnovitelných zdrojů. Co naopak regulováno není, je samotná cena energie, v případě elektřiny je to cena za silový elektrický proud, u plynu zase cena jednoho kubíku. Ta je předmětem tržního jednání, proto si různí dodavatelé mohou dovolit v rámci konkurenčního boje tuto cenu výrazně snížit.
Jak postupovat při změně dodavatele
Prvním krokem je důkladná kontrola vašeho ročního vyúčtování. Zde najdete všechny potřebné informace. S nimi se můžete obrátit přímo na dodavatele ve vašem okolí, nebo vyzkoušet internetové kalkulátory cen. Po zadání potřebných údajů získáte cenové nabídky, z těch následně vyberte tři nebo čtyři dodavatelské společnosti, na které se nyní můžete zaměřit podrobněji. Nechte si zaslat aktuální ceník a podrobně si pročtěte obchodní podmínky. Zaměřte se při tom na takové věci, jako je výpovědní lhůta či poplatky. Obecně platí, že zpozornět byste měli při nejasnostech v obchodních podmínkách, neochotě předložit vám aktuální ceníky či vyžadování aktivačních poplatků. Zjistěte si také, zda vámi vybraný dodavatel provozuje zákaznické centrum, jestli a jak jsou jeho linky zpoplatněny.
TIP: Změna dodavatele energií je ze zákona bezplatná. Některé společnosti však toto obchází vybíráním takzvaného aktivačního poplatku. Většinou jsou tímto zatíženy smlouvy od podomních prodejců.
Uzavření smlouvy a přechod k novému dodavateli
Jakmile si z nabídek vyberete novou dodavatelskou společnost, je na čase podepsat smlouvu. Znovu si pečlivě pročtěte obchodní podmínky a předkládaný ceník. Nebojte se na všechno ještě jednou zeptat a nechat si důkladně vysvětlit. Dále postupujete buď sami, nebo předáte obchodníkovi možnost některé úkony vyřešit za vás. Mezi ně patří například výpověď stávajícímu dodavateli. Jakmile vám vyprší výpovědní lhůta, automaticky přecházíte k novému poskytovateli elektřiny či plynu. Nemusíte se obávat výpadku nebo fyzických změn na zařízení v domě či bytě, vše proběhne pouze na administrativní úrovni. O dni, ke kterému k přechodu dochází, byste měli být informováni písemně.
TIP: Na smlouvy uzavírané ve vaší domácnosti se vztahují zvláštní ochranné podmínky, pod tlakem podepsanou smlouvu tak můžete snáze vypovědět.