Firemní vzdělávání: V průběhu krize a dnes

Ekonomická krize v roce 2007 na Českou republiku udeřila obzvláště silně, neboť český trh byl v předchozích letech zvyklý na relativně rychlý ekonomický růst. Krize se dotkla téměř všech odvětví hospodářství a silně ovlivnila také oblast firemního vzdělávání.

Dopady ekonomické krize se začaly u nás projevovat v průběhu roku 2008. Jaký byl její dopad na firemní kurzy angličtiny se dozvíte v první části článku.

V druhé části článku se pokusím srovnat dobu krize se současnou situací v roce 2017 a v závěru uvedu příklad moderní firemní výuky angličtiny, která nabídku svých služeb uzpůsobila pro současné potřeby firem u nás.

Rok 2008

Už v průběhu roku 2008 řada firemní zákazníků přestala objednávat firemní kurzy angličtiny plošně pro všechny zaměstnance a nad rozdělováním peněz začala více přemýšlet.

Následkem přesunu na krizový způsob managementu, byly odsunuty firemní jazykové kurzy řadou společností z Brna a okolí až na druhou kolej. Přednost před nimi dostávalo manažerské vzdělávání, které pro ně v daných okamžicích mělo okamžitý efekt. Krizový management měl přednost před vším.

Neznamená to, ale že by firemní jazyková výuka (v Brně, Praze a dalších velkých městech) skončila úplně. Zaměstnavatelé měli stále zájem o firemní kurzy angličtiny (objednávali je ale v menších objemech, než tomu bylo v dobách před krizí), pouze personalisté změnili svůj přístup.

Předem začali vytipovávat konkrétní zaměstnance, kteří cizí jazyk potřebují ke svému kariérnímu růstu, a po společnostech nabízejících jazykové vzdělávání následně požadovaly výstupy, kterými mohli být například nejrůznější osvědčení o jejich znalostech a pokrocích.

Společnosti poskytující firemní vzdělávání však tento kvantitativní odliv zájmu o jazykové kurzy nepocítili, neboť jim přibyla řada uchazečů o veřejné kurzy angličtiny, kteří se o své zaměstnání obávali (nebo jej již ztratili) a snažili se, co nejrychleji si rozšířit kvalifikaci.

Rok 2017

Nutno podotknout, že i když v současné České republice už nejsou po krizi před deseti lety téměř žádné památky (Česká republika měla například nejnižší nezaměstnanost z celé Evropské unie), tak stále některá opatření z dob krize v chování společností přetrvávají.

Jedním z nich je například důraz na lean management, což je zjednodušeně osekávání nákladu nemajících přímý vliv na kvalitu samotného výrobku pro zajištění co nejvíce konkurenční ceny výsledného zboží. V rámci lean managementu jsou některými ne příliš rozumnými manažery zmenšovány také výdaje na firemní vzdělávání.

Pochopitelná je změna ve struktuře firemního vzdělávání, kdy například pro časy růstu jsou potřeba trochu jiné manažerské dovednosti, než tomu bylo v případě krize. Úspory na firemní výuce angličtiny už ale tak ospravedlnitelné nejsou.

Je sice pravda, že v době krize bylo levnější namísto zaplacení firemní výuky angličtiny zaměstnance rovnou vyhodit a najít si nového z řad zkušených a anglicky mluvících pracovníků propuštěných z ostatních firem.

Dnes je ale situace zcela opačná. Kvalifikovaná pracovní síla na trhu není(a přetahování zaměstnanců od konkurence rozhodně není levnou záležitostí). V dnešním době se tedy většině společnostem vyplatí rozsáhlá firemní jazyková výuka (to platí pro Prahu, Brno ale i menší města). Ti, kteří to dosud nepochopili, riskují, že je konkurence na zahraničních trzích brzy předežene.

Moderní firemní jazykové kurzy pro Brno a okolí

Jednou ze společností poskytujících firemní jazykové kurzy (pro Brno ale i další větší města) je společnost PELICAN. Ta si totiž velmi rychle uvědomila změny na trhu a začala se soustředit na rozvoj firemní výuky angličtinyvíce než na veřejné kurzy.

Její orientace na současné trendy je patrná i z toho, že si jako jedna z mála společností poskytujících firemní vzdělávání uvědomuje důležitost evropských strukturálních fondů pro HDP České republiky. Proto již delší dobu nabízí firemní kurzy euro angličtiny.

Přesvědčte se sami o kvalitě služeb nabízených společností PELICAN. Více se o nich můžete dozvědět na tomto webovém odkaze.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz