Založení vlastní společnosti je snem mnoha lidí. Někteří si svůj sen zrealizují – ti pak už mají povědomí o tom, co to je za strastiplnou cestu. Než dojde ke vzniku firmy, je potřeba projít poměrně složitým procesem, shromáždit řadu dokumentů a oběhat množství úřadů. Co by ale mělo předcházet tomuto víceméně administrativnímu vyřizování?
Už v rámci prvotního uvažování o založení vlastní firmy by si měl každý vybrat správný byznys model. Od tohoto rozhodnutí se totiž odvíjí další kroky a případná změna v průběhu samotného zakládání firmy by byla přinejmenším neefektivní.
více v článku...
Čím začít…
Pokud nebude brán zřetel na obecné náležitosti, které musí začínající podnikatel promyslet (jméno firmy s ohledem na konkurenční společnosti, sídlo apod.), jedním z nejdůležitějších kroků je zvolení právní formy. Asi nejjednodušší je založit s.r.o. Společnost s ručením omezeným je nejběžnější formou obchodní společnosti. Výhoda pro někoho může spočívat v nízké finanční náročnosti při zakládání a ručení společníků jen do výše svého nesplaceného vkladu.
Založení akciové společnosti je sice podstatně složitějším procesem, nicméně hraje tu mimo jiné velkou roli prestiž. „Akciovka“ se v českém podnikatelském prostředí vnímá podstatně významněji a hodnotněji než „obyčejné eseróčko“.
Nepopulární nařízení
Na začínající podnikatele číhá řada nepopulárních opatření, která musí vzít v rámci svého vznikajícího byznysu v úvahu. A pakliže se ho týkají, ještě před založením firmy musí mít tyto oblasti důkladně vyřešené. Jedná se například dvě záležitosti, shodně v obojím případě označované zkratkou:
- EET – Elektronická evidence tržeb je elektronický systém, který má za cíl zefektivnit výběr daní a vymýtit tak šedou ekonomiku v České republice. EET musí zavést každý podnikatel, který přijímá své tržby v hotovosti. Důležitým „spojencem“ pro podnikatele je především daňový portál EET, který na základě žádosti poskytuje autentizační údaje do EET a následně umožňuje samotné přihlášení.
- GDPR – General Data Protection Regulation, neboli Obecné nařízení o ochraně osobních údajů, se týká jakéhokoliv podnikatele, který bude jakýmkoliv způsobem zpracovávat nebo uchovávat osobní údaje kohokoliv (včetně například zaměstnanců). Vnitřní procesy firmy, firemní dokumentaci a interní směrnice pak musí budoucí podnikatel vyřešit v souladu s pravidly GDPR.
Rada odborníka pomůže, ale je drahá
Pro některé začínající podnikatele může být celý proces založení firmy prakticky neuchopitelný. Než aby tápali v jednotlivých postupech a pravidlech a zjišťovali informace ze všemožných zdrojů, obrátí se na odborníky.
Řada společností nabízí založení firmy na klíč, a to ve variantě buď zcela nové firmy nebo tzv. ready made společnosti. Zní to jednoduše, ale může to mít i svá negativa.
Založení společnosti prostřednictvím odborné firmy není nejlevnější. Pokud má začínající podnikatel dostatek finančních prostředků, pak to asi není problém. Pokud ale do podnikání vstupuje s omezeným kapitálem, je potřeba si dopředu vše spočítat a zjistit, zda útrata za profesionální založení firmy nenaruší rozpočet.
Založení firmy krok za krokem doprovází mnoho starostí, ale zároveň poskytuje nenahraditelné zkušenosti. To, že si budoucí majitel firmy projde celým procesem od A do Z, ho může posunout v budoucím rozvoji výrazně směrem dopředu. Proto, pokud je to jen trochu možné, se doporučuje vyřešit vše po své vlastní ose a odolat možnosti „přijít k hotovému“.