Když se řekne floristika

Květiny jsou odjakživa součástí lidského života. Využívají se jako výzdoba lidských příbytků, působí pozitivně na lidskou psychiku a je to jeden z nejčastějších dárků pro naše blízké. Pro tyto a další důvody existuje obor floristiky, který vám zde blíže představíme.

Mnoho z nás si pod tímto pojmem představí uvázanou kytici z řezaných květin, skutečnost je však mnohem složitější. Floristé jsou mnohdy označováni za umělce. Aby vytvořili esteticky krásné aranžmá z květin, musí znát rostliny, jež používají.

Dále si musí dát pozor při výběru barev a druhů květin, které jsou pro danou sezonu typické. Z použitých rostlin a materiálů by měl vzniknout jedinečný výsledek s maximálním efektem.

Co je floristika?

Aranžování květin má svůj původ již ve starém Egyptě, kdy se využívalo při výzdobě hrobů a posvátných míst. Později se rozšířilo i jako výzdoba do interiérů a jednotlivým květinám byla dána určitá symbolika. Postupem času vznikla profese zahradníka, který se vázáním květin zabýval jen okrajově. Od 60. let 20. století však začala být floristika celosvětově uznávanou profesí.

A co si pod pojmem floristika představit? Tento pojem patří do oboru květinářství, kde se floristika zabývá vázáním a aranžováním řezaných květin a jejich prodejem. Musí splňovat určitá estetická pravidla a využívat materiál a rostliny dle ročních období. 

K čemu se floristika nejčastěji využívá?

Zkušený odborník se musí na tvorbu květinové dekorace připravit, mít adekvátní nástroje a dodržovat estetické principy. Mezi ně patří vyrovnanost, kdy je nutné dát pozor na rovnováhu výrobku.

Dále je to textura

Tip redakce:  Snažíte se zhubnout, ale ne a ne nastartovat tělo k hubnutí?
(rostliny jsou hladké, pichlavé…), plocha (útvar obklopující aranžmá), rytmus (opakování prvků a barev), proporcionalita, styl, harmonie (soulad kytice s vybranou nádobou, materiálem, příležitostí…) a originalita. Floristika využívá tyto základní aranžérské postupy:

  • dárková kytice
  • aranžmá rostlin ve váze
  • aranžmá rostlin v mělké nádobě
  • aranžmá rostlin v košíku

Co se týče situací, v jakých poptáváme služby floristy, nejčastěji se jedná o výrobu dárkových a gratulačních kytic z řezaných květin doplněnou dalšími materiály. Dále je to výzdoba interiérů a sváteční dekorace k mnoha příležitostem, jako je svatba, pohřeb, Vánoce, Velikonoce a tak dále.

Jaké jsou potřeby pro aranžování?

Pokud nejste v aranžování květin zkušený odborník, i tak si můžete doma vyrobit vlastní dekoraci, ze které budete mít určitě ještě větší radost. Jako v jiných sférách lidského života, i floristika sleduje nejnovější módní trendy. Stačí mít při ruce zvolenou rostlinu a důležité floristické potřeby.

Tip redakce:  Parafínová vana je lázní pro vaše nehty i klouby

K základnímu vybavení patří aranžovací hmoty, do kterých vybrané květiny jednoduše zapíchneme. Zadržují vodu, takže není problém na dekoraci použít i živé rostliny. Dále se používá aranžovací materiál (různé imitace trávy, sisal, raffia,…) a různé ozdobné prvky jako látky, stuhy, dekoperličky, organzy, mřížky, koule (dřevěné, ratanové, sisalové,…), mušle, provázky, síťky, a tak dále.

Nejnovějším trendem, jak darovat květinu, jsou flower boxy. Tedy designové krabice různých barev a velikostí, do kterých se naaranžují květiny. V neposlední řadě je nutné pamatovat na floristické pomůcky, z nichž nejdůležitější jsou nůžky, nožík, drátky, tavná pistole, sprej, sešívačka a lepící páska.

Autor: Lepaso.cz – prodejce floristických potřeb

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz