Chloupky pod lupou historie: Jak si ženy upravovaly intimní partie napříč dějinami?

I když se na první pohled může zdát, že móda bez chloupků je ryze moderní záležitostí, historie dokládá pravý opak. A to nejenom z estetického, ale také z hygienického či kulturního hlediska. Jak se tedy ke chloupkům stavěly naše předchůdkyně?

Pokrokový starověk

Není tajemstvím, že starověká mocná impéria byla velmi pokroková snad v každé oblasti lidského života. Například v Egyptě se muži i ženy pravidelně zbavovali všech chloupků – s výjimkou obočí. Protože tehdy neexistoval žádný kosmetický salon, úpravy se prováděly doma za pomocí břitev z bronzu či pazourku nebo ostrou hranou škeblí. Neoholené tělo bylo v Egyptě považováno za barbarské a nedůstojné.

Stejný postoj zaujalo i Řecko a Řím. Archeologové tvrdí, že prostitutky a dámy z vyšší společenské vrstvy byly jednoznačně pravidelně depilované. Přítomnost chloupků totiž nebyla žádoucí ani společensky přijatelná. Jak se tedy dámy zbavovaly ochlupení? Neobešlo se to bez bolesti – kromě klasického vyškubávání se používal i oheň či horký popel. Římské ženy na tom byly obdobně. Také ony se chloupků zbavovaly. Znaly však mnohem šetrnější postupy, například vytrhávání volsellou (speciální pinzeta) či krémů s obsahem pryskyřice, kozí žluči či netopýří krve. O postoji ke chloupkům také svědčí velcí básníci a filosofové té doby. Publius Ovidius Naso například ve svých spisech tvrdil, že ženské nohy by neměly být pokryty „štětinatými chlupy“.

Tip redakce:  Co si na sebe vzít na ples?

Moderní doba

Zatímco v průběhu středověku a raného novověku se ochlupení příliš neřešilo, moderní doba zaujímá k otázce depilace jasné stanovisko. Když ženy začínají odhalovat paže a nohy, kosmetický průmysl začíná ve velkém prodávat žiletky či depilující krémy a začíná hlásat, že chloupky na kůži moderní ženy nepatří. Hladká kůže se tak stává symbolem ženskosti, jemnosti a mládí. Ženy si začínají upravovat obočí, navštěvovat kosmetické salony či podstupovat depilace voskem nebo cukrovou pastou. Nyní se však zdá, že se mnoho žen navrací zpět na cestu „přírodního ochlupení“. Je to trend, který se znovu vrátí ze středověku a ovládne kult krásy? Nechme se překvapit.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz