Čeští studenti poznávali nové kultury ve Finsku

Přes 70 studentů z Česka, Ruska, Finska, Maďarska a Slovenska se na 14 dní sjelo do finského města Kalajoki, aby si rozšířilo jazykové znalosti a poznalo své vrstevníky z jiných zemí. Mezinárodní tábor Škola Rosatomu v městě Kalajoki na severu Finska uspořádala ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

Na tábor Škola Rosatomu vyrazili čtyři studenti 1. Slovanského gymnázia v Praze, aby se setkali se svými vrstevníky z blízkých i vzdálených zemí. Účastníci z Česka byli vybráni v dubnu během akce s názvem Atomový týden, který na gymnáziu uspořádal Rosatom společně s Ruským střediskem vědy a kultury v Praze. Ze všech účastníků vybrali ty nejaktivnější, kteří za odměnu mohli vyrazit 26. července 2017 na 14 dní do Finska.

Ve Finsku na pobřeží Baltského moře se čeští studenti setkali s jinými kulturními prostředími a museli pod vedením zkušených pedagogů hledat způsoby vzájemné komunikace s novými kamarády, kteří měli často odlišné jazykové znalosti. Prošli si tak několika vzdělávacími workshopy, některé z nich vedli sami účastníci, a secvičili různá vystoupení. Poslední večer proběhl koncert, kde byla předvedena nejlepší vystoupení secvičená během celého tábora.

Další program tábora přibližuje Adam Střihavka: „Líbila se mi různorodost programu tábora a také možnost poznat děti z různých zemí. Program byl velmi zajímavý a poznali jsme mnoho nového o jiných kulturách prostřednictvím her a jiných zajímavých činností. Také jsme sportovali: hráli jsme volejbal, jezdili na kole a plavali v Baltickém moři. Bylo to skvělé.“

Jeho spolužačka Adéla Čeplová dodává: „Na táboře v Kalajoki mě všichni přijali s otevřenou náručí. Získala jsem zde mnoho kamarádů z různých zemí a prakticky zde nebyl nikdo, s kým bych se neskamarádila.“

Aby účastníci blíže poznali jednotlivé kultury, oslavili během tábora několik mezinárodních svátků s přihlédnutím ke zvykům v jednotlivých zemích.

Ředitelka 1. Slovanského gymnázia Taťjana Pergler doplňuje: „Chtěla bych poděkovat Rosatomu a Rossotrudničestvu za poskytnutí možnosti zúčastnit se tohoto jedinečného projektu, který pomáhá rozvoji dovedností mladých. Dále bych chtěla zdůraznit to, že naše gymnázium a mezinárodní tábor mají podobné zaměření, neboť u nás učíme studenty z různých zemí dohromady. Našim studentům tábor umožnil především rozvíjet své jazykové znalosti, ale také se mohli seznámit s tradicemi a kulturou jiných zemí.“

České děti patří k tradičním účastníkům mezinárodních dětských tvůrčích projektů, které probíhají za podpory Rosatomu. Například v červenci 2017 se devět dětí zaměstnanců opavské společnosti Arako, dceřiné společnosti Rosatomu, zúčastnilo Mezinárodní školy výzkumníků a badatelů, která proběhla v ruském centru Orljonok na břehu Černého moře. Na podzim 2016 proběhl v Maďarsku dětský mezinárodní inženýrsko-technický tábor, kterého se také účastnily české děti.

Již několik let se české děti účastní projektu Nuckids. V rámci něj děti z různých zemí pod vedením profesionálních režisérů, pedagogů a choreografů připravují muzikál, s nímž potom vystupují v Rusku a dalších zemích. V minulých letech proběhlo toto vystoupení také v Praze, Brně a Českých Budějovicích. V letošním roce se projektu Nuckids účastní dvě děti z Náchoda.

Pro informaci

1. Slovanské gymnázium je soukromé čtyřleté gymnázium a jazyková škola s právem skládat státní jazykovou zkoušku a zároveň je fakultní školou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Gymnázium bylo založeno v roce 2006, v maturitních zkouškách z češtiny za školní rok 2014/2015 získalo 5. místo a v maturitních zkouškách z matematiky za rok 2013/2014 3. místo.

Don: