České korunovační klenoty budou opět vystaveny na Pražské hradě

České korunovační klenoty budou opět vystaveny na Pražské hradě

Chlouba českých králů bude po pěti letech opět vystavena v květnu na odiv veřejnosti na Pražském hradě. Tentokrát budou klenoty vystaveny ve Vladislavském sále na počest volby nového prezidenta Miloše Zemana.

korunovacni_klenoty

Příležitost prohlédnout si korunovační klenoty byste si neměli nechat ujít, jsou vystavovány velmi sporadicky. Přání Karla IV. totiž bylo, že by se měly vystavovat pouze při výjimečných příležitostech. Před pěti lety, v roce 2008, kdy byly klenoty vystaveny naposledy, je přišlo shlédnout přes 30. 000 zájemců. Nyní je můžete navštívit ve Vladislavském sále od 10. do 19. května 2013 denně od 9:00 do 18:00. Přístup do výstavních prostor je přes jižní zahrady.

Velkým pozitivem je, že nebudete potřebovat žádné vstupenky, výstava je totiž otevřena pro všechny zájemce zcela zdarma. Pro velký zájem je ale vhodné přijít raději již před 11 hodinou, jelikož pořadatelé počítají až s pětihodinovou frontou a denní kapacita je nastavena na 5.000 návštěvníků. Po dobu výstavu bude taktéž o 50% zlevněn vstup do expozice Svatovítského pokladu na druhém nádvoří, kde můžete taktéž shlédnout mnoho pokladů z klenotnice katedrály sv. Víta.

Nejhlavnější součást českého dědictví je bezesporu Svatováclavská koruna, dále mezi tyto největší české památky patří i královské žezlo a jablko, tyto hlavní klenoty doplňuje meč, pouzdro a poduška na korunu, pouzdro na žezlo, korunovační plášť, pás, manipul (pás, který je součástí liturgických rouch – pozn. red.), štola a hermelínový límec.

Svatováclavská koruna je z ryzího zlata a je osázena drahým kamením a perlami, do křížku na vrcholu je údajně vložen trn z koruny Ježíše Krista. První korunovaný český král byl Karel IV. Legenda praví, že ten, kdo si ji neprávem nasadí na hlavu zemře. Královské žezlo pochází údajně z poloviny 16. století a je symbolem světské moc panovníka. Jablko je zdobeno reliéfy s biblickými tématy a symbolizuje moc a vládu nad světem vykonávanou křesťanským panovníkem.

Tip redakce:  Mexiko čelilo dalšímu zemětřesení

 

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz