Bratři Nedvědovi & Spirituál Kvintet

Bratři Nedvědovi & Spirituál Kvintet

Legendární stálice českého folkového, country a trampského stylu – bratři František a Jan Nedvědovi – se vrací do Brna! Ve čtvrtek 24.4.2012 se představí na speciálním galakoncertu v Bobycentru společně s jednou z nejstarších českých folkových formací, Spirituál kvintetem.

Bratři Nedvědovi

Bratři Nedvědovi a Spirituál kvintet mají mnoho společného – ve druhé polovině 70. let se totiž Honza a František stali členy skupiny a působili zde až do konce 80. let.

 

Jan a František Nedvědovi za sebou mají mnoho společné tvorby, avšak mezi lety 1997 – 2007 jsou společně vidět jen občas. Bratři Nedvědovi původně založili kapelu Toronto, kterou později přejmenovali na Brontosaury. Posléze působili společně ve Spirituál Kvintetu a s porevoluční pauzou (kdy Jan tvořil sólově) je čekala slavná éra, kdy tvořili a hráli jako Bratři Nedvědi. V roce 1996 slaví Honza padesáté narozeniny megakoncertem na pražském Strahovském stadionu (21. 6. 1996), který se stal vyvrcholením této doby. Na koncert dorazilo téměř sedmdesát tisíc lidí. Na podzim tohotu roku vzniká také poslední společný projekt bratrů Nedvědů – albumPasáček hvězd. Od roku 1997 vystupují Jan a František samostatně. V roce 2007 vychází album Ta noc, kdy mi vyšlo slunce, na kterém se znovu bratři setkávají. Ve stejném roce také oba bratři absolvují společné narozeninové turné se skupinou Fešáci. Zatím poslední společné album Souhvězdí jisker, které vyšlo po dlouhých 15 letech, bylo vydáno koncem roku 2011 a legendární poetika neztratila nic ze svého kouzla.

Tip redakce:  Česká skupina Lucie slaví 30 let! Chystá koncertní turné

 

Spirituál kvintet, vokálně instrumentální skupina, stylově a repertoárově se pohybující v široce vymezené oblasti folku, po celou dobu existence spjatá s osobností svého zakladatele Jiřího Tichoty, byl založen na podzim roku 1960 čtyřmi členy Vysokoškolského uměleckého souboru. Bylo to mužské kvarteto, vedle Ivo Macha (bas) byli u jeho zrodu Miroslav Keller (tenor), Miloslav Kastelovič (baryton) z Dolného Kubína a Jiří Tichota, kapelník. Původní název byl „Spirituál kvartet“. „Kvintet“ v názvu se začal používat začátkem 60.let a již tak zůstal, i když skupina měla různý počet členů.

 

Celkově kapela prošla několika obdobími, z nichž každé mělo své osobnosti, řada členů odešla a přišli noví. Z významných postav kapely kromě bratrů Nedvědových jmenujme např. Karla Zicha, Zdenku Toskovou (později Tichotovou), Evu Lifkovou či Irenu Budweiserovou. V etapě po roce 2000 do skupiny přišli Jiří Cerha, Jiří Holoubek a Veronika Součková. Formace letos vydává nové album s názvem Čerstvý vítr.

Tip redakce:  Kde vznikl Halloween

 

https://www.frantisek-nedved.cz/

 

Kde: Tenisové dvorce BLTC – Park Lužánky (vstup od Tř. Kpt. Jaroše), Brno

Vstupenky: Ticketpro
Účinkují:

SPECIÁLNÍ HOST: SPIRITUÁL KVINTET

 

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz