Běh v zimě, může být určitý problém. Pokud se však chystáte na závody, možná vám nic jiného nezbývá. I pro ty z vás, kteří se chcete udržovat v kondici i během zimního období, přinášíme některé tipy, jak na to.
více v článku...
Najděte si suchou a odklizenou běžeckou trasu
Ideálním místem jsou silnice či stezky, kde probíhá prioritní údržba ze strany silničářů. Může jít nejen o hlavní cesty ale také o silnice kolem škol, kde je motivace, aby se děti dostaly bezpečně do třídy. Výhodou mohou být i silnice v rámci nově vystavěných rezidenčních čtvrtí, kde svou roli hraje důležitost obyvatel, kteří zde bydlí.
Při běhu po silnicích či kolem pamatujte na bezpečnost
Běhejte po levé straně proti dopravním vozidlům, pokud tedy už musíte běžet po okraji. Tak máte jistotu, že můžete posoudit, zda vás řidič viděl nebo bude jistější uhnout do sněhu na okraji cesty. Samozřejmě pokud hustě sněží nebo padne mlha není běhání v provozu úplně dobrý nápad.
Nezapomeňte ani na reflexní prvky, které už má většina běžeckého oblečení a bot. Zvýšenou pozornost věnujte při doběhu na křižovatkách a tam, kde mají řidiči dodržovat pravidlo pravé ruky.
Zůstaňte v teple i ve větru
Při vyběhnutí běžte proti větru a v druhé části trasy, kdy se vracíte běžte s větrem v zádech. Pokud poběžíte opačně v první části se zpotíte a když se pak otočíte bude vám větší zima. Pokud je vítr opravdu chladný použijte na exponované části obličeje vazelínu. Vazelína na pleť je přirozeně nepromokavá a velmi odolná proti větru.
Vezměte si masku
Možná to bude vypadat divně ale pokud používáte masku pro ochranu před alergiemi, tak se vám může hodit i při běhu v zimě. Díky ní získáte dodatečnou ochranu před chladným a suchým zimním vzduchem, který vás může nachladit.
Lehká maska je v mnoha ohledech lepší i než klasický šátek kolem úst, protože nefiltruje vzduch tak moc, aby se vám hůř běželo.
Nebojte se upravit trénink
Pokud trénujete na důležitý závod, je jeden den hustého sněžení malou nepříjemností, ovšem měsíční rekonvalescence z důvodu zranění z uklouznutí to už je něco jiného.
V tomto případě je lepší přesunout trénink na jiný den než skončit s tréninkem na dlouhou dobu a zničit si běžeckou sezónu. Čekání na správný den, tak může být rozdíl mezi zdravým přístupem k tréninku a zranění s léčením až do jara.
Udržujte své běžecké boty suché
Pokud se vrátíte z běhání s mokrýma botama, hned dovnitř dejte staré noviny. Budou nasávat vlhkost a zároveň budou držet tvar bot. Určitě nedávejte boty na běhání do sušičky nebo trouby. Tím můžete pouze poškodit materiál a snížit jejich životnost.
Uvědomte si také, že odpružení vašich běžeckých bot se zimou mění. Nízké teploty způsobí, že vaše boty budou tužší a tím bude také vzrůstat tlak na plosky nohou. V mnoha ohledech se běžecké boty v zimě chovají jako staré boty s mnoha kilometry, které mají odpružení opotřebované.
Dodržujte pitný režim stejně jako v létě
Venku může být chladno a suchý vzduch, a tak se vám může zdát, že se v podstatě nepotíte. Ale opak je pravdou vylučujete skoro stejné množství potu jako v létě. Proto je důležité doplňovat během celého dne tekutiny a samozřejmě i před, v průběhu a po běhu.
Závodění v zimě
Běhání v zimě na závodech má samozřejmě jiná specifika než při běžném běhu v teplém počasí. Poznáte to hlavně na svém běžeckém výkonu. Níže jsou některá zjištění, která jsou platná:
- Vaše tělo spoléhá více na sacharidy než na tuky, když hledá potřebnou energii.
- Vaše produkce laktátu je u dané intenzity vyšší, což znamená, že jdete hlouběji do kyslíkového dluhu, aby tělo vyrobilo potřebnou energii.
Více zajímavých článků o běhání i návodů najdete na běžeckém blogu http://blog.mujbeh.cz a samozřejmě značkové běžecké oblečení a boty Nike, Adidas, Salomon či Inov8 najdete na www.mujbeh.cz .