Bazalka – ocimum basilicum

Bazalka – ocimum basilicum 

 

Bazalka pochází z Indie, ale už ve středověku byla tato rostlinka rozšířená i v Evropě.

bazalka

V dnešní době je již bazalka přístupná všem, v každém z obchodů. Možná nevíte, že bazalka nemusí mít jen zelené listy, žádnou výjimkou nejsou až černo-fialové.

Využití bazalky

Bazalka bývá pěstována převážně, jako koření. Je ale známá i pro své léčebné účinky. Nejčastěji se užívá ve formě nálevu (1 čajovou lžičku sušené bazalky zalijeme vroucí vodou a necháme 10 minut odstát). Podává se při dýchacích obtížích a nachlazení. Dále podporuje zažívání-působením na stěnu žaludku zvyšuje produkci trávicí šťávy, tím zahání nechutenství. Snižuje napětí hladké svaloviny trávicí trubice a koriguje tak střevní obtíže.

Tip redakce:  Je čaj opravdu tak prospěšný pro zdraví nebo jde jen o reklamní trik?

Listy bazalky obsahují silice, které pomáhají snížit svědění při bodnutí hmyzem. Nejefektivnější jsou samozřejmě listy ještě nekvetoucí rostliny. Povzbuzující účinky éterických olejů se uplatní při únavě, vyčerpanosti a stresu.

Bazalka při vaření

Využití v kuchyni je také mnoho. Nejlépe je zpracovávat bazalku ihned po uříznutí (v období těsně před kvetením), neboť má nejintenzivnější chuť. Zpracováváme celé lístky jako přísadu do salátů (15 dkg mozzarelly + 4 rajčata  +bazalka + pár kapek olivového oleje, sůl, případně bílý pepř) a nebo je na kousky pokrájíme a použijeme jako koření k masu. Z větších listů je lepší odstranit středový řapík. Její chuť oceníme nejlépe v kombinaci s kuřecím masem. Samozřejmě lze použít i sušenou bazalku. Otrhané lístky sušíme ve stínu, případně v umělé sušárně při maximální teplotě 40°C.

Tip redakce:  Zhyhanie obličiek a dialýza

Jak pěstovat bazalku

Bazalka je rostlina na pěstování nenáročná. Ať už ji koupíme v květináči nebo sami vypěstujeme ze semínek platí tři zásady: hodně vody, teplo a světlo. Vysévat bazalku můžeme 2 krát do roka-na jaře a na podzim. A protože máme květen, je ten nejlepší čas. Jak na to?

Do truhlíku (stačí obyčejná miska od polárkového dortu) nasypeme cca 3-4cm substrátu, přiměřeně semínek a „zaprášíme“ opět substrátem. Vydatně zavlažíme „rosičkou“ a umístíme nejlépe na slunný okenní parapet. Dle potřeby přibližně každý 2-3den bohatě rosíme. Do týdne se nám začnou objevovat první děložní lístky. Počkáme až rostlinky povyrostou a přesazujeme. Ačkoliv nejsem příznivcem umělohmotných květináčů, v tomto případě ho vřele doporučuji. Hliněné totiž bazalce ubírají vodu a jak už bylo řečeno na začátku, té ona potřebuje mnoho.

Tip redakce:  Zdravé sebevědomí se může postupně naučit, říká psychoterapeutka

Chceme-li mít bazalku na zahrádce, přesadíme ji nejprve např. do kelímek od jogurtu s dírkou ve dně. Protože nesnáší mrazy, počkáme s výsadbou ven do června. Ale již v květnu ji můžeme dávat přes den na sluníčko, ovšem na noc raději ještě uklidit do tepla domova.

Ať už máme bazalku doma nebo venku, stále platí zalévat, zalévat a ještě jednou zalévat! Zapomeneme-li, sama nám dá svými svěšenými lístky nedostatek vody najevo. Chceme-li mít bohatou úrodu, nenecháme rostliny vykvést a včas zaštipujeme. Nejlépe je bazalku pěstovat jako jednoletou rostlinu. Necháme-li si 2-3 rostlinky vykvést, stačí po odkvětu vydrolit semínka a můžeme na jaře sít znovu.

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz