Alergie u koní

Alergie jsou v současnosti vlivem vystavení chemikáliím, špatnému ovzduší či stále novým potravinám již civilizační chorobou. A stejně to platí i u koní. Organismus kvůli těmto a spousta dalším důvodům reaguje přehnaně na zcela neškodné látky. Taková alergická reakce způsobuje řadu problému a v těch nejhorších případech dokonce smrt. Majitel koně by tedy měl být na pozoru. A to zejména v jarním období.

Podoby alergií

Alergie u koně můžeme rozdělit na několik druhů. Nejrozšířenější jsou tzv. letní vyrážka a dušnost. Příčiny koňských alergií jsou různé a často genetické. Je však vypozorováno, že značný vliv má neustále přidávání pro koně nepřirozených složek bílkovin do potravy (mléko či sója…) a zavírání do vlhkých nebo špatně větraných stájí.

Dušnost

Dušní koně jsou největší skupinou koní s alergiemi. Podobně jako lidé s astma, mají koně s dušností problémy s plícemi. Citlivost vyvolává zejména prach ze sena, pyly a průmyslové inhalace. Právě tento druh alergie může v případě neléčení končit až smrtí. Kůň je také v určité fázi dušnosti prakticky nejezditelný. Pokud je záchvat akutní, kůň nesnesitelně kašle a sýpe. Dobrou zprávou je, že dušnost je možné zcela vyléčit.

Letní vyrážka

Letní vyrážka souvisí se sezónou v roce, kdy se objevuje ten nejobtížnější hmyz. V podstatě se jedná o alergii na hmyzí kousnutí. Respektive na sliny, jež se po kousnutí dostanou do pokožky zvířete. K nepřiměřené reakci organismu dochází po opakovaném kontaktu s alergenem.

Koně po kousnutí zachvátí až nesnesitelný pocit svědění. Toho se neustále snaží zbavit třením o hrazení, stromy, stěnu, pokožku si vykusuje nebo se škrábe kopytem. Změny poznáte také v psychice. Kůň je při pokročilém stádiu alergie nervózní a zběsilý.

V případě zjištění těchto symptomů, je nejlepším řešením dojít se zvířetem na alergologický test.

1 Komentář od “Alergie u koní”

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz