Vývoj trhu s půjčkami – největší růst zaznamenaly půjčky na bydlení

Zdaleka ne každá domácnost má dostatek financí, aby si mohla nakoupit vše potřebné od vybavení domácnosti, přes auto až po koupi vlastního bydlení. V mnoha případech není jiného řešení než půjčky. O jaké půjčky je aktuálně největší zájem?


V roce 2017 zadlužení českých domácností vzrostlo. Vliv na to má nízká nezaměstnanost, dobrý stav domácí ekonomicky i jednotlivých domácnosti, co se finanční stránky týče. Zájem byl jak o běžné spotřebitelské půjčky, tak zejména o půjčky na bydlení – hypotéky, pro které ještě v loňském roce hrály příznivé úrokové sazby. Letos zadlužení lehce pokleslo, ne však výrazně. Největší nárůst zájmu o půjčku je očekáván až v posledním čtvrtletí roku.

Pročištění trhu s nebankovními půjčkami bylo nezbytné

Zásadní vliv na současný trh s půjčkami měla novela zákona o spotřebitelskému zákonu, jejímž hlavním cílem bylo důsledné pročištění trhu od neférových nebankovních společností. Nový zákon sice vešel v platnost už na konci roku 2016, teprve 31. května 2018 ale skončilo přechodné období.

Tip redakce:  Tak dlouho jsem počítal daně, až jsem si účetní raději našel

Až do konce května mohly v poskytování půjček pokračovat všechny společnosti, které u ČNB podaly žádost o licenci potřebnou k provozování činnosti nebankovního poskytovatele půjček. Od 1. června 2018 už smí půjčky poskytovat pouze ty společnosti, které splnily přísné podmínky a licenci získaly. Aktualizovaný seznam všech licencovaných společností je k dispozici na stránkách ČNB.

Odborníci očekávají, že menší část společností bez licence, bude v poskytování půjčky pokračovat nelegálně na černém trhu. Lze očekávat, že se zaměří na sociálně slabé jedince bez odpovídající finanční gramotnosti, které jejich činnost s největší pravděpodobností neohrozí.

Nezapomínejte na zásady zodpovědného půjčování

Není nutné všechny půjčky zatracovat. Půjčky mohou být také dobrým sluhou, nejen zlým pánem, pokud dodržíme zásady bezpečného půjčování. V první řadě si bereme půjčky pouze na nezbytné věci, které poslouží déle než doba splácení. Mezi rozumné půjčky patří například půjčky na vybavení domácnosti, auto, studia či investice do vlastního bydlení. Doporučeno není půjčovat si na dovolenou, vánoční dárky nebo drobnosti, které ve skutečnosti nepotřebujeme.

Tip redakce:  Twisto platba je nová platba online

Pozor si dáváme na výši půjčky a snažíme se zadlužit pouze tak, aby půjčka nezatížila rodinný rozpočet a neovlivnila životní standard. Vždy si propočítejte své příjmy a výdaje a výši půjčky volte tak, abyste ji zvládali splácet bez problémů. Pozornost věnujte pečlivému výběru poskytovatele půjček. Nejlepší a nejbezpečnější jsou samozřejmě bankovní půjčky. Pokud na ni nedosáhnete, nebankovní poskytovatele si důkladně prověřte. Nezapomeňte na online srovnání půjček, které vám výběr výhodné a férové půjčky usnadní. Navíc trvá jen pár minut, takže vám ušetří i spoustu času.

Posledním krokem je podpis smlouvy o půjčce, kterému by mělo předcházet důkladné seznámení se smluvními podmínkami. Čím je smlouva jednodušší a přehlednější, tím lépe jste vybrali. Pozor si dejte nejen na výši úrokové sazby, RPSN, dobu splatnosti, výši měsíčních splátek a celkovou částku, ale také na způsoby, jak budou řešeny případné problémy včetně výše sankčních pokut.

Tip redakce:  Potřebujete rychle peníze? Vyzkoušejte půjčku u finantis.cz!

Nejste přihlášen. Přihlásit se

Aktuality z domova

Aktuality z domova partner rubriky Zprávy

Aktuální Zprávy

Čerstvé zprávy a události z domova i ze světa. Aktuality ze světa sportu a financí. Novinky v oblasti módy a bydlení. Zprávy aktuálně.

Profi články

Profi články je portál na vydávání Tiskových zpráv. Profi články je zpravodajsky portál společnosti Press Media. info@press-media.cz, profi-clanky.cz

Aktuality Facebook Like Box

Finmag

Finanční zpravodajství. Business News.

NAVRCHOLU.cz

Foto galerie

Přihlásit se | Design DonV optimalizace PageRank.cz